Aklınızda Bulunsun

Neşeli bir aile tatili için tüyolar

Neşeli bir aile tatili için tüyolar

Yaş aralıkları uyuşmayan çocuklarıyla tatil yapmak ebeveynler için kâbusa dönüşebiliyor. Yeni yürümeye başlamış bebekle mi yoksa ergenlik döneminde ki çocukla mı ilgileneceğini bilemiyorlar. ERA Kolejleri Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, tatil planı yapan anne babalara ergenlik dönemindeki çocukları için esnek davranmalarını tavsiye ediyor.

Sorunsuz bir tatil için iyi bir plan yapılması gerektiğini söyleyen ERA Kolejleri Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, “Kış aylarını, okul ve iş sorumluluklarıyla geçirenler için yaz günlerinde dinlenebilmek önemli bir ihtiyaç. Farklı yaşlardaki çocuklarla yolculuk yapmak, aile bireylerinin hepsinin keyif alacağı planlar oluşturmak ebeveynleri zorlayabiliyor. Tatili kâbusa çeviren ise genellikle aile bireylerinin ihtiyaçlarını görmezden gelmek…” dedi.

Çocuğunuzdaki değişimleri anlayışla karşılayın: Çocuğunuz ergenlik döneminin getirisi olarak bir takım fiziksel ve hormonal değişiklikler yaşayabilir. Bu değişimlere alışamayan çocuğunuz normal davranışlarından farklı davranabilir hatta aşırı asabi olabilirler. Eğer çocuğunuz plaja inmek istemiyorsa ya da şapka ve gözlüğünü çıkarmıyorsa ona anlayış göstererek üzerine gitmemenizde fayda var.

Tatil planınızı birlikte hazırlayın: Ergenlik dönemindeki gençler sürekli itaat etmek yerine bazen de söz sahibi olmak isterler. Size kendi düşüncelerini kabul ettirmeye çalışan çocuklarınızla aranızda çatışma olmaması için onlarında görüşlerini de almalısınız. Tatile gideceğiniz yere karar verirken onlarında nereye gitmek istediğini sorarak, sizin içinde uygun olacak bir yer seçin. Birlikte ortak karar almanız; hem çocuğunuzun öz güveninin gelişmesine hem de doğru kararlar almayı öğrenmesine yardımcı olur.

 

Hem ortak hem de ayrı etkinliklerde bulunun: Tatilin en güzel yanı ailecek ortak etkinlikler yapmaktır. Ancak çocuğunuzun da yaşıtlarıyla zaman geçirmek isteyebileceğini unutmayın. Tatil planı yaparken ailecek geçireceğiniz etkiliklerin yanında çocuğunuzun arkadaşlarıyla birlikte eğlenebileceği bir vakitte ayırın.

Tatilde çocuğunuzun hobileriyle ilgilenmesini sağlayın: Hobileriniz hayatınızın daha eğlenceli bir hale gelmesini sağlar. Çocuğunuzu ilgilenebileceği sanat ya da spor gibi aktivitelere yönlendirin. Tatilde de bu aktiviteleri yapabilecekleri bir yer seçmeniz onları mutlu etmenizi sağlayacaktır.

Tatil planınızı esnetin: Tatilinizin kusursuz geçmesini istemek elbette ki en doğal hakkınız ancak esnek bir tatil planı da durumu kurtarabilir. Sadece çocuklarınızı mutlu etmek için yapacağınız plan sizin yorulmanızı sağlayacaktır. Tüm aile üyelerini göz önünde bulundurarak herkesin ortak bir şekilde uyacağı esnek bir plan yapın. Kendinizi fazla yormayacağınız aktivitelere katılın, bolca dinlenin ve pozitif duygulara odaklanın.

Mutlu ve huzurlu tatiller dileriz…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu