Sağlık Haberleri

Chia Tohumu Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

Yeni dünya güzellik algıları, sağlıklı yaşam, kilo verme, bitkilerin sonsuz faydalarını günlük yaşantılarda kullanma gibi pek çok faktör günümüzde sağlık için tüketilebilen doğal maddelerin gündeme gelmesine neden olmuştur. Bu maddelerden bir tanesi ise son yıllarda çok fazla gündem olan chia tohumudur. Dünyanın farklı uçlarından elde edilerek bizlere ulaşan bu besin chia tohumudur. Mucizevi ürün chia tohumu diye kulaktan kulağa dolaşsa da unutmamalıyız ki hiçbir ürün bir günde istenilen sonuçları sunmayacaktır. Chia tohumu başta olmak üzere pek çok ürün takviye gıda desteği olarak kullanılmalıdır. Birçok faydası olduğu aşikâr olan chia tohumunun faydaları nelerdir?

 

Chia Tohumunun Faydaları

 

-Tokluk hissi ve enerji verir.

-Sahip olduğu omega 3 yağ asitleri sayesinde zihinsel fonksiyonları güçlendirecektir.

-Eklemlerde ve kaslarda meydana gelebilecek ağrıları azaltacaktır.

-Sindirim sisteminin çalışmasına destek olur.

-Tok kalma süresini uzatır.

-Kalsiyum bakımından zengin olduğundan kaynaklı olarak diş ve kemik sağlığına destek olur.

-Kan şekerinin yükselmesini engeller. Şeker hastalığına karşı korur.

-Kolestrol ve trigliseridi düşürerek kalp damar sağlığını korur.

-Güçlü bir protein kaynağıdır.

Chia Tohumu Zayıflatır mı?

 

Chia tohumu sağlık yönünden pek çok artısı olan güçlü bir besindir. Uzun süreli tokluk hissi vermesinden kaynaklanarak chia tohumu için zayıflamaya yardımcı olur yani dolaylı yoldan zayıflatır da diyebiliriz. Sahip olduğu pek çok özellik bakımından zayıflama sürecinde her anlamda büyük bir nimettir. Uzun süreli tok tutması, sağlıklı bir besin kaynağı olması ve güç vermesi bireyin zayıflama sürecinin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca zayıflama süreci bir nevi gıda alımının azaltılması olduğundan barındırdığı vitaminler sayesinde vücutta besin kaybının minimum düzeyde tutulmasına neden olur. Tabi ki normal beslenme düzenine devam eden bir bireyin sadece chia tohumu tüketerek zayıflaması beklemesi mümkün değildir. Eğer chia tohumu ile zayıflamak istiyorsanız yemek yemeden önce suda bekletilerek şişmiş olan chia tohumunu bir tatlı kaşığı olarak tüketebilir, yediğiniz salatanın veya yoğurdun içerisine ilave ederek öğün ile birlikte de tüketebilirsiniz. Bu sayede chia tohumu tokluk sürenizi uzatacaktır. Yemekten önce tükettiğiniz chia tohumu öğününüz içerisinde daha az yemek yemenize, öğün ile birlikte tükettiğiniz chia tohumu ise daha hızlı karnınızın doymasını sağlayacaktır. Böylece hem dengeli bir beslenme düzeni kurmuş hem de tok kalma sürenizi uzatmış olursunuz. Bunun sonucunda zayıflama süreciniz hızlanabilir ve aynı zamanda besin yönünden de yaşayacağınız eksikliği minimum düzeyde tutabilirsiniz.

 

Chia Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

 

Chia tohumu kendine has kokusu ve tadı olmayan bir besindir. Bu yüzden tükettiğiniz pek çok besin ile birlikte tüketebilirsiniz. Yoğurda, salatalara, tavuk yemeklerine katabilirsiniz. Ayrıca chia tohumunu kullanarak kendiniz için sağlıklı alternatifler de hazırlayabilirsiniz. Kendinize chialı puding ve chialı smoothie gibi alternatif ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Tatlı veya tuzlu fark etmeden her tat ile birlikte tüketilebiliyor olması da chia tohumunun insanlara sunduğu büyük bir nimettir.

 

Unutmayın ki hiçbir takviye gıda ana besin öğesi görevi görmemektedir. Sağlığınız için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz. Büyük bir kilo problemi yaşıyorsanız ve kronik bir hastalığınız var ise chia tohumunu mutlaka ilgili hekim gözetiminde ve porsiyon kontrolü ile tüketmeniz sağlığınızı riske atmanıza engel olacaktır. Bireyin kişisel güzellik arzuları ve araştırmaları her zaman yeterli bir bilgi aracı değildir. Dünyanın bizlere sunmuş olduğu bu besinleri günlük hayatımızda sağlıklı olarak kullanmalı ve yaşantımızda bir yer edinmelerine sağlığımızı riske atmadan izin vermeliyiz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu