Hamilelik Dönemi

Gebelikte Cilt Sorunları

Hamilelik döneminde hormonal değişiklikler cildi de etkiler. Bu değişimler bazen geçici bazen kalıcı olabilir. Bunlardan bazıları;

Damarlarda Değişiklikleri

Gebelik döneminde damar genişlemesi ve dolaşımda yaşanan problemler oldukça sık görülür. Hormonal değişime bağlı olarak gelişen bu durum doğum sonrasında azalır. Yüzde, kol ve bacaklarda, şişlik, kızarıklık, soğuk sıcak hissinde artış, kılcal damarlarda varislerde artış, hemoroit, diş eti kanamaları, bazen yer yer morarmalar, damarlarda iltihap ve tıkanma şikayetleri olabilir. Bu dönemde varisler geniş ya da kılcal varis şeklinde görülebilir. Gebeliğe bağlı olarak gelişen geniş varisler bacak ve karın bölgesinde çıkmakla birlikte genital bölgede de görülebilir. Kılcal varis ise mor veya kırmızımsı renktedir vücudun belli bölgelerinde görülür. Hormonal dengenin değişmesi nedeniyle ortaya çıkan bu durumlar doğumdan sonra geçer veya kalıcı da olabilir. Kılcal varis tedavisi için doğum sonrası uygulanabilecek olan en etkili yöntem lazer tedavisi ile damarların “koagüle edilmesi” yakılmasıdır.

Ciltteki Renk Değişimi

Cilt renginde koyuluk ve ciltte lekeler oluşabilir. Renkteki koyulaşma daha çok meme başında, koltuk altı ve genital bölgede görülür. Bunlar yanında ben ve çillerinizin rengi de koyulaşır.

Ciltte Çatlamalar

Gebelik döneminde hormonal değişimle birlikte deride gerilmeye bağlı karın, meme, kalça bölgelerinde çatlamalar görülebilir. Bu çatlaklar yeniyken pembe, mor renkte olur. Zaman içinde beyaza döner. Gebelik dönemi boyunca çatlaklar için doktorunuzun önerdiği kremleri kullanabilirsiniz. Bu kremler çatlamaları azaltacaktır. Doğum sonrası geç olmadan “karboksiterapi” çatlak tedavisi için yararlı olabilir.

Ter ve Yağ Bezlerinde Değişim

Egzama ve terlemede artış görülür. Gebeliğin ilk haftalarında ciltte yağlanma sık rastlanılan bir durumdur. Bu yüzden annede akne şikayetleri oluşabilir.

Saç ve Tırnak

Hamilelik döneminde ve doğum sonrası dönemde saç ve tırnaklarda da birtakım değişimler olur. Vücutta karın ve basenlerde tüylenmede artış görülebilirken, saçlarda gürleşir. Hormonal etki yüzünden oluşan bu değişimler lohusalık döneminde ortadan kaybolur. Bazen saçın yoğun dökülmeside görülür ki bu dönemde olağandır endişe gereksizdir.
Bazen gebelik döneminde tırnaklarda da değişim görülür.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu