Aklınızda Bulunsun

Soyadı Kullanım Hakları

Soyadı Kullanım Hakları

 

Mevcut düzende çokça es geçilen bir konu olan haklarımızın çoğundan pek haberdar değiliz. Kadınların kendi soyadını ömrü boyu kullanabilmesi gibi. Dahası çoktur fakat özellikle bu konuyu sürekli taze gündemde tutmak zorundayız.

Toplumdaki yerinizi, kapladığınız hacmi unutup bir birey olduğunuzdan bir haber yaşıyor olabilirsiniz. Şu anlık bunu sorun olarak görmeseniz bile bir gün sözünüzün kimler tarafından dinlenip, kimler tarafından dinlenmediğini fark ettiğinizde benliğinizden ödün vermiş olma ihtimalini göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır.

Soyadınız doğuştan beri sizin tanınmış kimliğinizi oluşturan bir unsurdur. Devredilemeyen, feragat edilmeyen ve kişiye sıkı sıkıya bağlı olan bir haktır soyadı. Soyadınızla bilinirsiniz. İsminizi hayatta başarılı bir yerlere ulaştırdığınızda soyadınızın görünür olması artık sizin için önemli olur. Böyle bir durum olmasa bile kimsenin soyadını ek olarak taşımak zorunda olmadığınızı çoktan biliyor olmanız gerekiyor.

Evlilik Akdinde Soyadı Değişikliği

Evlilik iki bireyin hayatlarının istedikleri kısmını birlikte yaşayacaklarının resmi bir belgesidir. Kişi evlendiği için haklarından ödün vermek zorunda değildir. Kimsenin baskısı altına girmek zorunda değildir. Birey olarak kadınlar soyadını 30 Eylül 2015’ten bu yana,(yanına ek olarak eşin soyadı konulmadan) kullanma hakkına sahiptir.

Aile birliğini temsil eden ”Aile Soyadı” kavramı evlilikte erkek bireyin soyadıdır. Dolayısıyla çocuk TMK 321’in hükmü gereğince evlilik içinde doğan çocuk aile soyadını yani babanın soyadını kullanacaktır.

Çocuklar Anne Baba Ayrılığında Kimin Soyadını Kullanabilir?

Çocuk boşanma durumunda velayetin kimde bulunduğu fark etmeksizin aile soyadını yani babasının soyadını kullanacaktır. Lakin çocuk isterse velayetinin annesinde olması, çocuğun annesinin soyadını alması için haklı sebeplerin varlığı ve soyadındaki değişikliğin çocuğun üstün yararına olması kapsamında mahkeme kararıyla annesinin soyadını kullanabilir. Kısacası hukuki bir engel bulunmuyor.

Özetle kişi, haklarından taviz vermeksizin bir hayat yaşamak isterse herkes için çok güzel bir örnek oluşturması mümkün. Birey olmanın farkındalığı ve günümüzde kadın olmanın göz önünde bulundurulması gerektiğini de iyi anlamak gerekiyor. Geleceğe bırakılan en önemli miraslardan biri de özsaygıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu