Bebek Bakımı

Bebeklerde Yürüteç Ne Zaman Kullanılmalı? 

 

Yürüteç, çoğu bebekler için yürümek açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çocuklarda emeklemenin sonrasında evresinin başladığını ve tehlikenin arttığı belirttiğine uzmanlar, çocuğun aşamaya geldiğinde anne ve babanın sürekli olarak ilgi göstermesi gerekir. Halk arasında örümcek yürüteç olarak bilinen bebeklerin yürümeye başladıkları esnasında en çok kullanım gösterilen yürüme aracı olarak bilinir. Bunun yanı sıra ortopedi ve travmatoloji uzmanları da bebekler açısından faydalı olabileceğini savunur.

Bebekler Kaç Aylıkken Yürüteç Kullanır?
Bebeklerin kolaylıkla yürüme alışkanlığını elde etmeleri ancak yürüteç kullanılarak elde edilir. Yürüteç, bebeğin bağımsız hareket sağlaması amacıyla yapılan bir nesnedir. Büyüteç hem bebek hem de anne tarafından büyük kolaylıklar sağlanmasa olanak sağlayan bir unsur olarak karşımıza çıkar. Bu sayede bebeğin anneye olan ihtiyacı kısmen azalmakta olup annenin ev içerisinde kolay hareket etmesine büyük etki sağlar.

Bebeğin bağımsız hareket etmesi olumsuz koşulların doğmasına neden olmakta olup ev içerisinde kazaların yaşanmasına da sebebiyet verir. Bu kazaların yaşamaması adına bebeğin yürüteç kullandığı zamanlarda annenin gözlerinin sık sık bebeğin üzerinde olunması gerekir. Uzmanlar, bebeklerin büyüme evresinde gelişimini sağlamak amacıyla yürüteçte çok fazla vakit geçirmemek konusunda uyarıda bulunur. Uzmanlara göre ideal yürüteç kullanma süresi çocuğun ilk sekiz aylık aşamada binmesini tavsiye etmektedir.

Yürüteç Kullanan Bebeklerin Daha Geç Yürümesi Sorunsalı
Yürüteç kullanma konusunda bir araştırma yapan uzmanlar, yürüteç kullanan bebeklerin kullanmayan bebeklere oranla daha geç oturduğunu, emeklediğini ve yürüdüğünü gözlemlemiştir. Yürütecin bunun dışında olumsuz etkileri gözlemlenmemiştir. Bebeklerin vücutlarındaki yer çekimine oranla bebeğin yürüteçte büyüme gerçekleştirdiği zaman eğilmesi sonucu skolyoz ve kifoz vb. omurga eğriliklerine neden olabilir.

Bebeğin ayak üstüne durma yaşı 1 olarak sınırlandığı için daha erken yürümesi halinde ayak deformesine uğradığı görünmektedir. Bebeklerin daha sağlıklı bir yaşam koşuluna sahip olması için bu kuralların anne babaları tarafından dikkate alınarak gerektiği yerde yürüteç kullanımını gerçekleştirmektir. Yürütecin bebek üzerinden oldukça fazla kullanımı zararlı sonuçların doğmasını da beraberinde getirmektedir. Bebeğin sağlıklı koşullarda büyümesi tüm dünya açısından fazlasıyla önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu