Hamilelik Dönemi

Gebelikte Gestasyonel Diyabet

Gebelikte Gestasyonel Diyabet

Şeker hastalığı kesin tedavisi olmayan bir hastalık olduğundan dolayı insanların hayatını oldukça zor bir hale getirirken, bir de hamilelik esnasında ortaya çıkması durumun daha kötü bir hal almasına neden olabilir.

Gestasyonel diyabet tanı kriterleri ile şeker hastalığı başlangıcı olduğuna karar verilen anne adayı, hem kendi hem de bebeğinin sağlığı açısında oldukça zor bir sürece girmiş demektir. Birçok anne adayı gestasyonel diyabet nedir, gestasyonel diyabet ppt ya da gestasyonel diyabet pdf şeklinde internet aramaları yaparak, bu hastalık hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır.

Gestasyonel diyabet tanısı konan anne adayları, daha önce şeker hastalığına dair hiçbir belirti görülmeyen kişilerdir. Gestasyonel diyabet nedir sorusunun en kısa cevabı; daha önce şeker hastası olmadığı halde gebelik esnasında şeker hastası olunmasıdır.

Gestasyonel diyabet diyeti uygulanması ile kan şekeri seviyesi de kontrol altına alınmaya çalışılabilinir. Ancak gestasyonel diyabet diyeti kesinlikle uzman bir hekim tarafından verilmelidir. Gestasyonel diyabette beslenme annenin kan şekerini kontrol altına alırken, bir diğer yandan da bebeğin sağlığına olumsuz etkilerde bulunmamalıdır.

Bu nedenle gestasyonel diyabet tanısı konan anne adaylarının uygulayacağı gestasyonel diyabet diyeti, muhakkak uzman bir hekim tarafından verilmeli ve annenin sağlılığı bu süreçte sürekli kontrol edilmelidir.

Gestasyonel diyabette beslenme ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmasa dahi anne adayı şeker hastası olabilmektedir.

Gebelik esnasında vücutta çok hızlı bir şekilde değişen hormonlar, anne adayının etkilenerek pankreasının işlevini aksatmasına ve dolayısı ile gestasyonel diyabet tanısı konmasına neden olabilir.

Gestasyonel diyabet tanısı konan anne adaylarının kanındaki şeker dokular tarafından emilemez. Kan şekerinin aşırı derece yükselmesi sonucu kullanılamayan şeker, başka maddelere dönüşerek gestasyonel diyabet tanısı konan anne kadar bebeğin de zarar görmesine neden olur.

Anne adaylarına uygulanan gestasyonel diyabet diyeti, sanılanın aksine kilo vermek için uygulanan bir diyet programı değildir.

Gestasyonel diyabet diyet listesi; annenin öğünlerde aldığı gıdaların şeker içeriğinin kontrol edilerek, hem annenin kan şekerinin düşürülmesi hem de bebeğin ihtiyacı olan protein ve mineralleri almasını sağlayan bir dengeli beslenme programıdır. Gebelik sürecinde diyet listesine uyulmaya dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu