Hamilelik Dönemi

Gebelikte Tüylenme

Gebelikte Tüylenme

 

Gebelik süreci, kadınlar açısından keyifli olduğu gibi yorucu, zor ve birtakım sağlık sorunları ile karşılaşabilecekleri bir dönem olarak geçebilmektedir.

Gebeliği öğrendiğiniz an itibari ile heyecana kapılır, dünyaya bir çocuk getirmenin sevinci ile gebelik süreci tamamlanır. Heyecanın diğer bir nedeni ise vücutta meydana gelen ve sizlerin de bunu fark edeceği birtakım değişiklerdir.

Gebelik süresi boyunca fizyolojik olarak anne adaylarını hem sıkan hem de rahatlatan bazı hormonlar salgılanır. Bu hormonlar, gebelik süresi boyunca vücutta meydana gelen değişikleri inşa eder. Gebelikte salgılanan hormonların, vücut üzerinde meydana getirdiği değişikliklerden bir tanesi de tüylenme problemidir.

İçindekiler:

  • Tüylenme Hangi Bölgelerde Görülür?
  • Gebelikte Tüylenmenin Tedavisi Var mıdır?

Tüylenme Hangi Bölgelerde Görülür?

Gebelikte oluşan tüylenme, genel olarak karın, göğüs uçları, yüz, kol ve bacak bölgelerinde oluşur. Vücudun tüy çıkmayan bazı bölgelerinde bile tüylenme meydana gelebilir.

Anne adayları, gebeliğin getirdiği zorlayıcı bir psikoloji ile bu gibi durumlardan şikayetçi ve rahatsız olabilir. Ancak tüylenme sorunu, endişe edilmemesi gereken bir durumdur.

Tüylenme sorunu ile ilgili yardım ve tavsiyeler almak için doktorunuza başvurmalı, bu durumun geçici olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Gebelikte Tüylenmenin Tedavisi Var mıdır?

Tüylenme sorunundan rahatsızlık duyan anne adayları, bu durumu giderebilmek için birçok yöntem araştırmaya başlar. Genel olarak akıllara gelen ilk kurtarıcı yöntem ise lazerdir. Ancak gebelik sürecinde lazer epilasyon, her ne kadar bebeğe zarar vermese de uzmanların tavsiye ettiği bir tedavi biçimi değildir.

 

Tüylenmeden rahatsızlık duyan anne adayları jilet, ağda veya epilatör gibi yöntemlere başvurmalıdır. Bu yöntemler, anne karnındaki bebek için herhangi bir zarar teşkil etmez.

Tüylenmeden kurtulmak için tüy dökücü kremler ve benzeri ürünler kesinlikte kullanılmamalıdır. Bu gibi ürünler, içerisinde kimyasal madde barındırdığı için cilt altından bebeğe zarar verme riski taşır.

 

Gebelikte en sık görülen tüylenme şekli, karın bölgesinde oluşan ve aşağıya doğru, ince bir şerit halinde ilerleyen tüylenme biçimidir.

Tüylenmeler, gebeliğin getirdiği birtakım hormonsal değişiklerden kaynaklı olarak oluşur. Bazı gebe kadınlarda çok fazla görülürken, bazı kadınlarda ise tüylenme sorunu ile hiç karşılaşılmayabilir.

Rahatsızlık duyabileceğiniz tüylenme sorunu, gebeliğin ilk üç ayından itibaren başlar ve doğumdan sonraki ilk altı ay içerisinde ise dökülür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu