Aklınızda Bulunsun

Güne Zinde Başlamanızı Sağlayan Besinler Nelerdir?

 

Özellikle çalışan biriyseniz ya da öğrenci de olabilirsiniz gününüz genellikle yoğun geçer. İşinizi iyi yapmanızı isteyen bir patronunuz olur. Okulda ise derslere konsantre olmanızı isteyen bir hocanız. Güne zinde başlamak bu istekleri karşılamanız için gereklidir. Güne zinde başlamak için ilk önce yeterli düzeyde uyumuş olmanız gerekir.

Başka bir gereklilik ise güne erken saatlerde başlamanız. Sabahları uykudan uyandıktan sonra ılık bir su ile duş almak ve herhangi bir şey tüketmeden önce bir bardak su içmek ise güne sağlıklı ve dinç başlamak için atacağınız ilk adımlardır. Peki! Gün içinde dinç olmak için sabahları tüketilmesi gereken besinler nelerdir?

Sabahları Tüketilmesi Gereken Besinler

Türkiye gibi bir ülkede kahvaltı insanlar için olmazsa olmazlar arasındadır. Sabahları iyi bir kahvaltı etmek güne iyi başlamanın ana şartı olarak kabul edilir çoğu insan tarafından. O yüzden sabahları kahvaltı yapmak bir zorunluluk gibidir. Ebeveynler, okula gidecek çocukların zihinlerinin çalışması için iyi bir kahvaltı yapmaları gerektiğini sıklıkla çocuklarına tembih ederler.

Genel olarak sabahları yataktan çıkmakta zorlanan insanlar daha hiçbir şey tüketmeden mutfağa gidip güne kahve ile başlarlar. Bunun sağlık açısından ne kadar doğru olduğu tartışılır ancak önemli sayıda insan bunu alışkanlık haline getirmiş durumda.

Kahve tüketimi zamanla insanlarda kafein bağımlılığına neden olmaktadır. Bir süre sonra bu alışkanlık bırakılmak istenirse sabahları baş ağrıları kaçınılmaz olur. Bu tarz durumlardan kaçınmak ve daha sağlıklı bir alışkanlık edinmek sağlığımız açısından önemlidir.

Edinilmesi Gereken Alışkanlıklar

Her sabah uyanır uyanmaz bir bardak ılık suyun içine biraz limon sıkılıp içilmesi kahve gibi uzun bir zaman sonra kötü sonuçlar doğuracak olan kötü bir alışkanlığın ikamesi olabilir. Bir başka şey ise süt tüketimidir. Toplum içinde daha çok çocukların gelişimi açısından yararlı olduğu bilinen sütün aslında yetişkinler içinde önemli yararları vardır. Çay tüketmek yerine sabahları süt veya süt ürünleri tüketmek ve yanlarına yumurta gibi protein bakımından zengin besinler eklemek önemlidir.

Bu gibi alışkanlıkları edinmek ve kahve, çay gibi alışkanlıkları günün ilerleyen saatlerine taşımak zinde olmanın önemli adımlarındandır.

Uykuya yakın saatlerde bir şeyler atıştırmaktan vazgeçmek ise size sabahları dinç olmanıza yardım edecek bir diğer alışkanlıktır. Genel olarak sizi dinç tutacak şeyler bünyenize ağır gelen besinleri gece ve sabah saatlerinde tüketmemekten geçiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu