Hamilelik Dönemi

Hamilelikte Kusma ve Uyku Hali Normal Mi?

Hamilelikte Kusma ve Uyku Hali Normal Mi?

 

Hamilelik sırasında sürekli uyuşukluk, halsizlik nadir değildir. Özellikle ilk birkaç ayda yüksektir, gebeliğin ortalarına doğru azalır ve doğumdan kısa bir süre önce tekrar yükselir. Bazı hamile kadınlar hamilelikleri boyunca kendilerini yorgun hissederler. Hamilelikte Yorgunluk Neden Olur? Hamile kaldığınızda, vücudunuzun hormon seviyeleri çarpıcı bir şekilde yükselir, daha fazla kan üretir, kalp atış hızınızı artırır, kan şekerinizi düşürür ve metabolizmanız tam hızda çalışırken enerji yakar. Bütün bunlar yorgunluğa neden olur.

Hamilelikte Yorgunluk Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte yorgunluk sorunu hamileliğin ilk üç ayı ile başlar. Bebek, ilk dönemin sonuna kadar yaşam sistemi olan plasentayı oluşturmaya çalışmaya devam edecektir. Geç gebelikte, midenin ağırlığı ve doğumla ilgili endişeler gebeliğin son ayındaki halsizlik hissini artırabilir.

Bol su içmeye çalışın Dehidrasyon, hamilelik sırasında yorgunluğun ana nedenlerinden biridir. Bu da az su içmekten kaynaklanır. Hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusma da dehidrasyona neden olabilir. Günde 2 litre su içmek vücudunuzdaki dehidrasyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Dinlenmek İçin Daha Fazla Zaman Ayırın

Günün sonunda yorgun musunuz? Gece dışarı çıkmak yerine rahatlayın, dinlenmek için akşama kadar beklemenize gerek yok. Çalışan bir anneyseniz, muhtemelen iş yerinde şekerleme yapmıyorsunuzdur. Ardından dinlenip öğle yemeği molanızı ayaklarınızı uzatarak verebilirsiniz.

Düzenli Yemek Yiyin

Yüksek enerji seviyelerini korumak için diyetinize dikkat etmelisiniz. Her gün yeterince kalori aldığınızdan ve protein, karbonhidrat ve protein açısından zengin yiyecekler yediğinizden emin olmanız gerekir. Çünkü size kalıcı bir enerji verir. Doktorunuzun önerdiği vitaminler varsa bunları  düzenli olarak almaya çalışın.

Özellikle şiddetli mide bulantısı dönemlerinde yemek yemekte zorluk çekebilirsiniz. İştahsızlık ve yorgunluk hamilelik sırasında sık görülen problemlerdir. Erken kahvaltı yaparak,  az ve sık yiyerek, sık sık atıştırarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Demir Açısından Zengin Yiyecekler Yiyin

Hamilelik sırasında kan hacminde bir artış meydana gelir. Sonuç olarak, vücudunuzun daha fazla kan hücresi ve dolayısıyla demir üretmesi gerekir. Hamilelikte aşırı yorgunluğun nedenlerinden biri de demir eksikliği anemisi olabilir. Anemi ayrıca hamilelik sırasında yorgunluk ve çarpıntıya neden olabilir. Hamilelikte yorgunluk yaşıyorsanız mutlaka kan testi yaptırmalısınız. Yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, kuruyemiş ve baklagiller önemli demir kaynaklarıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu