Hamilelik Dönemi

Hamilelikte 9 Ay

Hamilelikte 9 Ay

Bir hamilelik ortalama 37-40 hafta sürmektedir. Gün olarakta yaklaşık olarak “280” gün baz alınır. Yumurtlama zamanının takip edilmesi bu sebeple çok önemlidir. Hamilelikte ilk evrede kanda HCG hormonunun artışı büyük oranda gerçekleşir. Bu hormonların artmasıyla birlikte kişide çeşitli gıda ya da kokulara karşı vücut reaksiyon göstermektedir.  Hamilelik döneminde sırt ve bel ağrısıyla birlikte vücutta ödem şikâyetleri de olabilmektedir. Hamilelik 3 bölüme ayrılır. Bu bölümlere trimester denir. Birinci trimester, hamileliğin ilk 13 haftalık kısmını, ikinci trimester 14-26 kısmını, üçüncü trimester ise 27. hafta ile 40. hafta kısmını kapsar.

Hamilelik Süreci Nasıl Devam Eder?

Hamilelik döneminde ilk olarak, göbek bağı, amniyotik kese, plasenta birinci trimester da oluşur. Bebeğin en önemli organları bu dönemde oluşmaktadır. Bu dönemde kollar, tırnaklar, bacaklar ve bebeğin yüz özelliği oluşmaktadır. Bebekte boy yaklaşık 6 cm uzunluğunda beklenmektedir.

İkinci trimester da karın belirgin hale gelir. Bebekteki hareketler anne tarafından artık hissedilmeye başlanır. Bu dönem sonunda bebekte emme refleksi oluşmaktadır. Ayrıca saçlar, yutkunma, parmak izleri oluşmaktadır. Aynı zamanda bebeğin boynunun 26 cm uzunluğuna gelmesi beklenmektedir.

Üçüncü dönem ve son trimester da anne de kilo artışı meydana geldiği gibi artık bebekte kendini göstermeye başlar. Anne de yaklaşık 11 kiloya yakın bir kilo artışı olmaktadır. Bebekteki boy uzunluğu ise 46 cm ile 56 cm arasında beklenmektedir.

Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin bu döneminde artık bebeğin vücut yapıları gelişmiştir. Ayrıca bebeğin pozisyonu doğuma hazır hale gelmiş olması gerekmektedir. 40 hafta tamamlandıktan sonra aksi bir durum yoksa anne de doğum sancıları başlar. 24 hafta ile 37. Haftalar arasında gerçekleşen doğumlara tıpta erken doğum denir. Gerçekleşen bütün doğumların %70’i 34. hafta arasında olmaktadır. Gerçekleşen bu haftalarda ki doğumlara erken doğum denir.

İşte tam da bu sebeple hamileliğin bu dönemlerinde doktor kontrolleri çok önemlidir. Doktor kontrolleri 28. Haftaya kadar 4 haftada bir, 28-36. Hafta arasında 2 defa, geri kalan haftalarda ise haftada bir olması gerekir. Doğumlarda hamilelik dönemi gibi 3 evreden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla 1.evre,2. Evre ve 3. evre olarak adlandırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu