Hamilelik Dönemi

Sezaryen Oranları Yüksek

Sezaryen Oranları Yüksek

 

OECD ülkeleri arasında en yüksek sezaryen oranına sahip ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Dr. Sare Davutoğlu, Bursa kent konseyince düzenlenen “Doğumuna sahip çık” eğitim sempozyumunda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu eğitim sempozyumunda ülkemizde sezaryen oranlarının çok yüksek olduğunun altını çizdi. Dr. Sare Davutoğlu, ülkemizin sezaryen oranının Meksika ve Şili gibi ülkelerden bile daha fazla olduğunu vurguladı. Doğan her yüz bebekten 52’sinin sezaryen ile dünyaya geldiğini ifade etti.

Sezaryen oranının Artması Spastik Özürlü Çocukların Sayısına Olumlu bir etki yapmadı. Anne adaylarının doktorlara sezaryen önceliği isteği ile başvurmalarının hem daha az acı çekmek hem de normal doğumla oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmek amacı taşıyor olsa da; sezaryenin spastik felç ve bebek ölümleri oranları üzerinde olumlu bir etki taşımadığının altını çizen Dr. Sare Davutoğlu; bir önemli noktaya daha dikkat çekti: sezaryen ile doğan bebeklerle anne arasında bağlılık sorunları, emzirme sorunları ortaya çıkabiliyor dedi.

Bir kez Sezaryen Yaptıran Anneler Sürekli Sezaryen Yaptırıyor

İlk doğumunu sezaryen ile yaptıran anne adaylarının diğer tüm doğumlarını yine sezaryen ile yaptırmayı tercih etmesi, sezaryen oranlarının artışında pay sahibi…

Sezaryen; normal doğumun gerçekleşmesinin mümkün olmadığı durumlarda başvurulacak hayat kurtaran bir yöntem. Ayrıca lokal anestezi yapılarak çok kısa bir sürede neredeyse sıfır komplikasyonla sonuçlanan doğumlarda kullanıldığından halk arasında tercih ediliyor. Ama sezaryenin olumsuz taraflarını da görmek gerekir. Doğum olayının kendisi bir büyük bir mucizedir ve doğal olan yol, her zaman en iyi yoldur.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu