Hamilelik Dönemi

6 Maddede Hamilelikte Burun Kanaması

 

Hamilelik dönemi anne adaylarının bebek yolu gözlediği en güzel dönemdir. Ancak bu dönem çeşitli rahatsızlıklardan ötürü can sıkıcı bir hale gelebilmektedir. Bu rahatsızlıklardan bir de burun kanamasıdır. Burun kanaması bazı anne adaylarında sıklıkla görülmekle birlikte bu oldukça normal bir durumdur. Ancak yine de burun kanaması nedenleri ve alınacak önlemler de bilinmelidir. Bu yazımızda hamilelikte burun kanaması 6 maddede anlatılacak.

 1. Burun Kanamasının Hamilelik Döneminde Çıkmasının Ana Nedeni Nedir?

Hamilelik esnasında vücut ödem toplamaya ve zaman geçtikçe şişmeye başlar. Hamilelik döneminde tüm şişliklere neden olan iki hormon bulunur. Bunlardan biri progesteron ve diğeri ise östrojendir. Bu hormonlar vücutta dolaştıkça vücutta kan akışı yükselir. Bu nedenle burun içerisindeki mukozalar gitgide şişer. Mukoza şişliği nedeniyle vücut burundan enfeksiyon ve mikropları atma ihtiyacı duyar. Burun kanamaları da bu yüzden meydana gelir.

 1. Hamilelik Döneminde Burun Kanamasına Yol Açan Diğer Nedenler Nelerdir?

Burun kanamasına sebep olan birçok neden bulunur. Bunlar;

 • Sağlıksız beslenme çeşit ve modellerini uygulama
 • Edinilen kötü alışkanlıklar (sigara, uyuşturucu, alkol vb.)
 • Bağışıklık sisteminin çökük olması
 • Tansiyon çeşitleri ve tipik soğuk algınlığı vb. hastalıklar
 • İlaçların kan sulandırma vb. yan özelliklerinin olması
 • Dengesiz kan pıhtılaşma durumları
 1. Bebek Hamilelik Dönemi Burun Kanamalarından Zarar Görür Mü?

Hamilelik esnasında gerçekleşen burun kanamaları bebeğe zarar vermez. Ancak yine de düzenli doktor kontrollerine giderken bu durum doktora bildirilmelidir.

 1. Hamilelik Döneminde Gerçekleşen Burun Kanamasına Nasıl Müdahale Edilebilir?

Eğer hamilelik esnasında burun kanaması meydana gelirse aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır.

Adım 1: Bir sandalyeye oturun ve başınız dik bir şekilde tavana bakın.

Adım 2: Burun kanatları (yumuşak alanlar) baş ve işaret parmaklarıyla çok sıkmadan tamponlanır. 5 dakika boyunca beklenir.

Adım 3: Süre sonunda başınızı eğin ve ağzınızla derin bir nefes alıp verin.

 1. Hamilelik Esnasında Burun Kanamalarına Nasıl Engel Olunabilir?

Hamilelik esnasında gerçekleşen burun kanamaları kolaylıkla önlenebilir.

 • Hamilelik döneminde burun mukozaları şiştiğinden dolayı, kılcal damarlar hassaslaşır. Bu yüzden burun temizliği ve sümkürme esnasında sert hareket edilmemelidir.
 • C vitamini kanamayı önleyici özelliğe sahiptir. Bu yüzden hamilelik döneminde C vitamini içerikli meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Bunun yanında doktor tavsiyesiyle C vitamini içerikli takviyeler kullanılabilir.
 • Tuzlu su burun temizliğinde müthiş bir antibakteriyel içerik olacaktır. Burun temizliği için deniz tuzu içerikli solüsyonlar eczanelerden doktor tavsiyesi ile satın alınarak kullanılabilir.
 • Odanın nemli olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü burun içlerinin kuruması nedeniyle kılcal damarlarda tahriş daha kolay oluşur. Odada nemi sağlamak için nem cihazı ya da kalorifer üzerine konulan bir bardak sıcak su işe yarayabilir.
 1. Hamilelik Dönemi Burun Kanamaları için Doktor Kontrolü Gerekli Mi?

Hamilelik esnasında her burun kanamasında doktora gitmeye gerek yoktur. Tüm önlemler alınsa bile burun kanaması durdurulamazsa, hipertansiyon ya da darbe sonucu burun kanaması meydana gelirse doktora gidilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu