Sağlık Haberleri

Varis Ameliyatları

Varis Ameliyatları

 

Varis, toplumda sık rastlanan çok yaygın bir sağlık sorunudur. Bacak toplardamarları içinde bulunan kapakcıklar zarar gördükleri takdirde kanın tek yönde akışı bozulur; buna kapakçık yetmezliği denir. Basınç ile toplardamarların duvarı gerilir ve zamanla geriye dönüşsüz olarak genişler. Uzun süre ayakta kalmak, yüksek tansiyon, obezite, hamilelik venöz yetmezliğin sebepleri arasında görülür. Varis her iki cinste de yaşla birlikte artış göstermekte olup kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Venöz yetmezlikte bacaklarda ağrı, şişlik, yorgunluk, yanma hissi ve kaşıntı şikayetleri görülür ve hayat kalitesini belirgin derecede bozar. İleri aşamalarda ciltte ülser problemi olabilir.

Variköz venlerde cerrahi tedavi

Safen stripping: Klasik cerrahi olan kasık ve ayak bileğinden yapılan kesiler ile damarın içerisinden tel gönderilip çıkarıldığı stripping tekniğidir. Ameliyat öncesi ultrasonografi ile safen ven haritalama yapılması önerilir. Stripping sonrası hemen ardından sıkı elastik bandaj uygulanır.

Flebektomi: Mikroinsizyonlarla variköz venlerin tamamen çıkartılmasıdır. Bu uygulamanın fonksiyonel ve estetik sonuçları oldukça iyidir. Ameliyat sonunda sıkı komppresyonlu bandaj mutlaka uygulanmalıdır.

Endovenöz Tedaviler

Lazer tedavisi:

Değişik dalga boylarındaki endovenöz lazer sistemleri bu amaçla kullanılabilir. Yüksek enerji transferi ven duvarında kollajen liflerde anlamlı kontraksiyona ve lümenin daralmasına yol açar. Lazer tedavisi sonrası görülen ve tıkanmaya neden olan endovenöz koagülüm oluşumu ven duvarının tıkanmasında önemlidir.

Radyofrekans(RF) tedavisi:

Endovenöz lazer gibi minimal invaziv bir Endovenöz ablasyon tekniği, iğne yardımı ile venin içerisine gönderilen katater yardımı ile damarın yakılma işlemidir. Lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Radyofrekans dalgaları ile ortaya cıkan enerjiden yararlanılır. Radyofrekans dalgalarının etki mekanizması , elektrot ile temas eden dokunun ısının etkisi ile kontraksiyona uğraması şeklindedir. Endövenöz termal ablasyon minimal invaziv olmasına karşın en az cerrahi kadar etkili görülmektedir.

Endovenöz kimyasal ablasyon

En önemli avantajı girişim sırasında ytümesan anestezi gerektirmediği için termal ablasyona göre daha iyi hasta konforu sağlar. Yapıştırma tekniği (Venöz Sealing), damarın içine kapanmasını sağlayan doku yapıştıcısı bir ilaç verilerek iptal edilmesi yöntemidir. Lokal anestezi ile bir damarın içine girilerek katater ile yapıştırıcı madde damarın içine enjekte edilir.

İşlem sonrasında kısa süreli varis çorabı giymesi gerekir. Kansız ve dikişsiz işlem sonrası hasta günlük yaşantısına rahatlıkla döner.

İstanbul Varis Tedavisi      ve   Ameliyatsız varis tedavilerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Prof Dr Zehra Bayramoğlu  iletişime geçebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu