Bebek Bakımı

Yeni doğan bebeklerde gelişim

Yeni doğan bebeklerde gelişim

Yeni doğan bebeklerin beş duyusu gün geçtikçe gelişmektedir. Bu süreç içerisinde başı vücuduna oranla büyük ve ağırdır, bebeğiniz boyun kaslarının zayıflığı nedeni ile başını kendisi dik tutamadığından arkaya doğru düşer, herhangi bir yaralanma ya da zedelenme oluşmaması için mutlaka boynundan desteklemelisiniz.

Yeni doğan bebekleriniz gelişim süreci içerisinde çeşitli eylemlerde bulunurlar, bu eylemleri sizler için maddeler halinde sıralamayı uygun gördük;

Karınlarının üstüne yattıklarında başlarını kısa süreli kaldırabilirler,

Gözleri bu süreç içerisinde 20 cm içerisinde bulunan nesneleri gözlemleyebilir ve istem dışı tepkiler verebilirler,

Anne ve babaların seslerini duyduklarında sakinleşirler, ses duymak ve onlarla konuşulması oldukça hoşlarına gider,

Annelerinin kokularını tanıdıkları için anne kucağında daha sakin olurlar, annelerinin kucağına gittiklerinde bir anda huysuzlukları kesilebilir.

Tat ve kokuları ayırt etmeye başlarlar, istemedikleri tatları reddeder ve huysuzluk yaparlar, kokularda ise ağlayarak tepki vermeye başlarlar.

Bu gelişim süreci içerisinde bebeğinizi iyi gözlemlemeli, verdiği tepkileri ölçmeli ve her zaman sevginizi göstererek destek olmalısınız.

Bebeğiniz sizin yüzünüzü görmekten büyük huzur duyacağı için yüzünüzü ona yakın tutmalısınız, başını mutlaka desteklemelisiniz, bebeğinize renkli cisimler gösterebilirsiniz, ona ninniler söyleyebilir ve bebeğinizle konuşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu