Bebek Bakımı

Anne sütü, zekâ gelişimine faydalı

Anne sütü, zekâ gelişimine faydalı

Çocuğunuz doğdu ve sorumluluklarınız artmaya başladı. Onun için her şeyi yapmaya hazırsınız ve sağlıklı büyüyebilmesi için her türlü fedakârlığı yapmaya hazırsınız. En başta yapacağınız en önemli olay ise bebeğinizi anne sütü ile beslemek. Bütün uzmanlar aynı fikirdedirler. Anne sütü bebekler için her besinden daha faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre anne sütü bebeğin beslenmesi için gerekli olan bütün bileşenlere sahip ve bebeğinizi ilk haftalar başka bir şey ile beslemenize gerek kalmıyor.

Anne sütü, zekâ gelişimine faydalı

Yapılan araştırmalara göre 1 yaşına kadar anne sütü içen çocukların okuldayken 1 yaşına kadar anne sütü içmeyip diğer ek besinler ile beslenen çocuklara göre zeka puan 3-4 puan fazla çıkıyor. Zeki ve bedenen sağlıklı bireylerin yetişmesinde en büyük etkilerden birine sahip olan anne sütünün etkileri tüm anne ve anne adayları tarafından iyi anlaşılmalı.

Bebekler neden emmeyi bırakır?  

Bebekler aslında isteyerek emmeyi bırakmazlar. Bu bırakma işlemi annenin ilgisizliğinden kaynaklanır. Tıbbi nedenleri de olan bu durum büyük ölçüde annenin ilgisizliğinden kaynaklanır. Anne çocuğunu emzirirken mümkün mertebe başka şeylerle uğraşmamalıdır. Çünkü bebek annenin sevgisini hissedemediği için kısa bir süre emmeyi bırakabilir. Çocuğa verilen sevgi öyle bir ayarlanmalıdır ki, ne fazla ilgiden dolayı emmeyi bırakmak istemeyen bebekler olmalı ne de sevgisizlikten dolayı emmeyi bırakan bebekler olmalı. Bu oranı iyi tutturmalı ve gerektiği zaman emzirmeyi bırakmayı bilmelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu