Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebeğe Küvet Banyosu Yaptırmak

Bebeğinizin hazır hissettiğini düşündüğünüzde küvet banyosu yaptırmanız uygun olacaktır. İlk banyo bebeğinizi sıkmayacak şekilde kısa ve hafif olmalıdır. Eğer Yeni doğan bebek bu banyodan memnun olmaz ve çok fazla huzursuzluk yaşarsa bir diğer makalemizde bahsettiğimiz yöntem olan Sünger banyosuna 1 2 hafta daha devam edip tekrar bebeğe küvet banyosu yaptırmak denenmelidir.

Küvet banyosu için; sünger banyosunda bahsettiğimiz banyo yaptırılırken elimizin altında olması gereken malzemelere şunları da ekliyoruz:

  • Bebek küveti (bebeğin göğsünü geçmeyecek kadar ılık su) eğer termometre yoksa suyun sıcaklığını bileğiniz veya dirseğiniz ile ölçebilirsiniz. Bebek küvetleri plastik olmakla birlikte bebeklerin içine rahatça yerleştirilmesi ve banyo yaptırırken alanı iyi yönetmenize yardımcı olmaktadır. Bu yüzden bebek küveti iyi bir banyo rutini için gereklidir.

Bebeğinizi banyo için hazırladıktan sonra bebeğinizin üşütmemesi için hiç bekletmeden ılık bir odada bulunan küvetin içine yerleştirin. Küvetin içindeki suyun istenen düzeyde olup olmadığını bir kez daha kontrol ettikten sonra bebeğinizin başını ve ayaklarını destekleyerek küvetin içine göğsü suyun içine girecek şekilde yavaşça ve onunla konuşarak yerleştirin. Bebeğinizin yüzünü ve başını yıkamak için sünger veya bez kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin başını ise yine yumuşak bir fırça veya parmak uçlarınızla masaj yapar şekilde yıkayabilirsiniz. Bebeğinizin başını sabunla veya şampuanla durularken elinizi bebeğinizin alnına siper ederek gözlerini köpüklerden ve yanmalardan korumuş olursunuz.

Bebeğinizin geri kalan vücudunu ise az miktar sabun ve su ile nazikçe yıkayın. Banyo sırasında belli aralıklarla bebeğinizin vücuduna ılık su dökmeniz üşümesine engel olacaktır. Banyo yaptırmak bittikten sonra bebeğinizin bütün vücudunu saracak şekilde vakit kaybetmeden sarın. Bebekler için özel üretilen bornozlar bu iş için çok ideal.

Banyo boyunca bebeğinizi kesinlikle yalnız bırakmayın eğer yalnız bırakmak zorunda kalırsanız bebeğinizi havluya sarın ve yanınıza alın.

Ve son olarak bütün banyo rutininden sonra bebeğinizin durumunu gözlemleyin. Eğer bebeğiniz banyo sırasında huzurlu ve güzel bir süreç geçirdiyse küvet banyosu yaptırma süresini ve sıklığını kademeli arttırabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu