Bebek Bakımı

Bebeklere Gaz Yapan Gıdalar Nelerdir?

Bebeklere Gaz Yapan Gıdalar Nelerdir?

 

Bebeklerde anne sütünün ne kadar önemli olduğunu birçok kez açıkladı. Ancak bazı durumlarda bebeklerde meydana gelen gaz sıkışmaları ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu konuda da siz değerli okurlarımıza Bebeklere Gaz Yapan Gıdalar Nelerdir? Sorusu hakkında merak ettiğiniz bilgileri sunmak istiyoruz.

Bakliyatlar

Annenin gün içerisinde aşırı şekilde tükettiği bakliyat grubundan olan fasulye ve mercimeğin içerisinde bulunan rafinoz isimli şekerin bebeklerde aşırı derece gaz sıkışmasına neden olduğunu belirtelim. Emzirme dönemi içerisinde bu besinlerin tüketimini ihtiyacınız kadar almanız önerilmektedir.

Süt ve Süt Ürünleri

Annenin ve bebeğin beslenmesinde son derece önemli bir yere sahip olan süt ve süt ürünleri de gaz sıkışması konusunda ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle de inek sütü ile beslenen bebeklerde bu sorun daha çok ortaya çıkacaktır. İnek sütü içerisinde bulunan proteinin sindirilmesi konusunda bebeklerin metabolizmasının uygun olmadığını bu yüzden de inek sütünden kaçınmanız gerektiğini belirtelim.

İnek sütlü mamalar

Eğer bebeğinizde gazın ortaya çıkmasını halen teşhis edemediyseniz, mama konusunda dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle de inek sütü bazlı mamalarda da bulunan içeriklerin gaz konusunda ciddi sorunları ortaya çıkartmasından dolayı, mamayı değiştirmek gaz sıkışmasının ortaya çıkmasını engelleyecek olan durumların başında gelmektedir.

Kahve ve çikolata türevleri

İçerisinde kahve ve çikolata besinleri bulunan gıdalarda çocuklarda gaz yapan besinler arasında yer almaktadır. Özellikle de kafein içeren bu besinlerin sadece gaz konusunda değil de aynı zamanda da bebeğin uyku düzeninin bozulmasında ve boşaltım sisteminin zarar görmesinde neden olmaktadır. Bu belirttiğimiz gıdaların tüketimine son derece özen göstermeniz gerekmektedir.

Kullanılan emzik

Bebeklerde emzik kullanımı da son derece önemli olduğundan dolayı, özellikle de büyük delikli memelerin havayı içeriye daha çok alması, bebeğin gazının daha çok olmasına neden olmaktadır. Bu tarz durumda da daha küçük delikli memeleri tercih ederek bu sorunun önüne geçme şansınız bulunmaktadır.

Bu belirttiğimiz detaylara dikkat ederek sizlerde Bebeklere Gaz Yapan Gıdalar Nelerdir? Sorusunun önüne geçme şansını yakalamış olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu