Bebek Bakımı

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır? Gündüzü Gece ile Karıştırmasın

Bebekler açısından uyku düzeni fazlasıyla büyük bir öneme sahiptir. Uyku, yetişkin insanların oldukça büyük önem verdiği bir etki olmakla kalmayıp, bebekler için de fazlasıyla önem arz etmektedir. Uyku, bebekler açısından büyük bir ihtiyaç konumundadır. Bu ihtiyacın yaş ilerledikçe daha ön planda bir pozisyonda yer alması demek sağlıklı bir yaşamı da beraberinde getiren önemli bir unsurdur.

Bebeklikten çocukluğa kadar birçok etkenin sürmesi üzerine, uyku üzerinde olan değişiklikler de olur. Bebeklerin günde yeterli bir miktarda uyku süresine sahip olması, onların sağlıklı bir şekilde beyin ve vücut gelişimlerinin kontrol edilmesine zemin hazırlamaktadır.

Bebeklerde Uyku Düzeni
Bebeklerde sağlıklı uyku düzeninin oluşturulması için öncelik yapılması gerekilen şey fiziksel ortam şartlarının minimum seviyeye ulaşmasından geçmektedir. Bebeğin odasında bulunan birkaç içeriğe dikkat etmek, sağlıklı ve kaliteli uykunun oluşmasını sağlayan en temek unsurdur. Bebekte uyku esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da ışık sendromu olarak gündeme gelir. Hem gece hem de gündüz zamanlarında bebeğe uyku düzeni açısından yeterli derece karanlık bir ortam sağlanmalıdır.

Bebekler Nerede Uyulmalı?
Bebeklerin uyku düzeninin dikkat edilmesi, aynı zamanda bulunduğu uyku yerinin nerde olunması gerektiği hakkında merak uyandıran bir unsur olarak karşımıza çıkar. Bebek, her yerde uyuyup uyumayı deneyimlemeyi öğrenmelidir. Bunun sağlanması için bebeğe güven dolu bir ortam ve rahatlık sunulması şart konulmaktadır. Kendisini tanıdık bir ortamda hisseden bebek oldukça deliksiz bir uykuyu da beraberinde getirmektedir. Bebeklerin uyku yerinin kontrolü sırasında sessiz ortamların tercih edilmesi gerektiği savunulur.

Bebek Kaç Aylıkken Uykusu Düzene Girer?
Bebeklik döneminde dikkat edilecek bir husus olan uyku düzeni, ilk 3 ay alışma evresi olarak adlandırılır. Bebeklerde gece ve gündüz uykusu birbirine karıştırılması sonucunda uyku düzenini sağlamak için ilk 3 ay gece uykusuna alıştırılmalıdır. Özel bir durumda olmayan bebeklerde 3-6 ay aralığında anne ve ailenin yardımıyla uyku düzeninin sağlaması gerçekleştirilmektedir. Normal şartlarda bebeklerde altı aylık bir süreçten sonra sağlıklı bir şekilde hayatına devam eder. Gece ve gündüz ayrımını yapabilmesi adına sabah kalkınca gün ışığından mümkün olduğunca fazla yararlandırmak ve uyuduğu zamanlarda ortamın mutlaka karanlık hale getirilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu