Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni

 

Yeni ebeveynler olarak bebeğinizin her an size ihtiyacı olduğunu düşünürken, aslında günde ortalama 16 saat uyuduğunu görünce şaşırabilirsiniz. Bebekler doğduktan sonra fiziksel değişimleri o kadar hızlı olmaktadır ki bu değişimi sizlerde anne baba olarak gözlemleyeceksiniz.

Yeni doğan bebekler 2-4 saat periyodik olarak uyuyup uyanmaktadırlar. Yani bütün gece deliksiz bir uyku uyuyacağını sakın düşünmeyin. Bunun en büyük sebebi sindirim sistemlerinin küçük olmasındandır. Bu periyodik uykulardan sonra bebeğinizin beslenmeye ihtiyacı vardır. Eğer 4 saati aşkın süre bebeğiniz emmiyor, beslenemiyorsa bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Peki yeni doğan bebekler ne zaman gece boyunca uyumaya başlarlar? Genellikle 3.aydan sonra bebekler gece uykusuna geçerler. (6-8 saatlik uyku) Fakat bunun aksi olması endişe edilecek bir durum değildir. Yetişkin bireyler gibi bebeklerde kendi uyku düzeni ve döngülerini geliştirmektedirler. Bu nedenle 3 aylık bebeğiniz kilo alıyor ve düzenli olarak besleniyorsa gece sık sık uyanması endişe edecek bir sorun olmamaktadır.

Yeni Doğan Bebekleri her zaman sırtüstü yatırmanız uykuda ani bebek ölümlerinin riskini ciddi oranda azaltacaktır. Beşikte bebeğe göre oldukça büyük battaniyeler büyük yastıklar kullanmamak gerekir. Bebeğiniz bir yaşına gelene kadar da aynı odada birlikte uyumak tavsiye edilir (aynı yatakta değil).

Bebeğin başında düzlük oluşmasını engellemek için ise bebeğiniz uyurken başını belli aralıklarla bir sağa bir sola çevirmek gerekmektedir. Birçok yeni doğan bebeğin gecesi ve gündüzü olmayabilir. Geceleri daha uyanık dinç olabilirken gündüzleri daha uykulu olabilirler.

Bebeğinizin gece uyku düzenini sağlamak için gece lambası kullanabilir, odadaki ışıkların seviyesini bebeğinize göre ayarlayabilirsiniz. Gündüzleri ise bebeğiniz uyandığında oyunlar oynayarak gündüz uyumasını bir süre de olsa geciktirebilirsiniz. Böylece bebek gece olduğunda uyku ihtiyacını daha fazla hissedecektir.

Yeni ebeveynler olarak bebeğiniz ile ilgili her konuda heyecanlı ve tedirgin olmanız normal bir süreçtir. Sizde bebeğinizle vakit geçirdikçe onun ihtiyaçlarını karşıladıkça anne baba olmaya alışarak durumu kontrol altına alacaksınızdır. Karşılaştığınız sorunlara uzmanlardan yardım alarak veya bilgilendirici kitaplar okuyarak çözüm getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu