Aklınızda Bulunsun

Cam silmenin incelikleri

Cam silmenin incelikleri

 

Ev temizliğinin en zor ve meşakkatli yeri hiç şüphesiz cam temizliğidir. Özellikle eviniz apartmanın üst katındaysa cam silmeniz daha da zorlaşıyor. Camın ulaşamadığımız yerlerine ayrı bir araç gereç kullanmakta cabası tabii. Birde çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa camdaki parmak izleri yüzünden cam silmeniz kâbusa dönüşebilir.

Bunların dışında kullandığınız temizlik malzemeleri de önemlidir. Bazıları eski usul gazete kâğıdı ve sirkeyi kullanırken bazıları da kimyasal ürünleri tercih ediyor. İşte size cam türlerine göre temizlik önerileri.

Standart pencereler

Kolayca temizleyebileceğiniz bu camlar; her evde bulunan normal yükseklikteki camlardır. Bir kova su, bez ve bulaşık deterjanıyla gayet kolay temizleyebilirsiniz. Eğer kimyasal maddeleri kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, uygulamanız gereken formül oldukça kolay. Üç litre suya iki tatlı kaşığı sirke ekleyin, gazete kâğıdını bu suda ıslatarak camları silin. Eğer sirkeniz yoksa ya da sirke kullanmayı sevmiyor hatta kokusuna bile tahammül edemiyorsanız sizin için diğer alternatiflerimizde mevcut. Suya ekleyeceğiniz iki kaşık limon ya da maden suyu da aynı işlevi görecektir.

Tavan ve çatı katı pencereleri

Bu şık tasarım pencerelerden evinizde bulunuyorsa ayrıcalıklısınız demektir. Güneş ışığını doğrudan alan bu pencereler zarif tasarımıyla evinize güzellik katar. Ancak temizliği içinde aynı şeyi söylemek mümkün değil. Çünkü pencerelerin duruş açısı; kir oluşmasına ve yağmur sularının birikmesine oldukça müsaittir. Size tavsiyemiz eğer bu tarz bir pencereyi daha önce temizlemediyseniz, tecrübeli birinden yardım almalısınız. Unutmamanız gereken bir diğer konu ise eğimli ve yukarı bakan pencereler normale oranla daha çabuk kirlenir. Evinizin daha çok güneş ışınlarından yararlanması için sık sık pencereleri temizlemelisiniz.

Sürgülü ve katlanabilir kapılar

Müstakil evlerde oldukça sık kullanılan sürgülü ve katlanabilir kapılar iç-dış mekân ayrımını ortadan kaldır ve ışık kullanımını azaltmayı amaçlar. Bu camlar, sizi her ne kadar amaca ulaştırsa da başınıza çok büyük dert açabilir. Bu camları temizlemek içinde ilk başta sunduğumuz seçenekleri uygulayabilir ya da büyük boy cam silme aparatını kullanabilirsiniz.

Duşakabin temizliği

Şık tasarımından dolayı artık evlerde plastik değil cam duşakabinler kullanılıyor. Fakat duşakabininiz de şebeke suyundan dolayı kaynaklanan kireçlenmeler oluşuyorsa haftada bir kere mutlaka temizlemeniz gerekir. Sizi fazla zahmete sokmadan temizlemenin bir diğer yolu ise banyo yaptıktan sonra hiçbir temizlik malzemesine ihtiyaç duymadan camları silmeniz. Bu şekilde ayda 1-2 kez temizleyebilirsiniz. O zaman daha hızlı temizlenecek ve camda kalıcı leke kalmasını engelleyecektir.

Merdiven ve tırabzanlar

Cam merdivenlerin ve tırabzanların temizliği ahşaplardan daha kolaydır. Çünkü ahşap merdivenler camın aksine çok fazla kir ve toz toparlar. Cam merdiven ve tırabzanları temizlerken hafif nemli bez kullanmanız yeterli olacaktır hatta elektrikli süpürgeyle süpürdüğünüzde bile kolayca temizlenebilir.

Cam masa ve sehpalar

Son dönemlerde masa ve sehpa yapımında, renkli ve ya renksiz cam kullanmak artık oldukça tercih edilen malzemeler arasında. Ancak bu malzemelerin kullanımı hiçte kolay değil. Altı nemli çay fincanını cam sehpanın üzerine koyduğunuzda orada çember biçiminde bir leke oluşur ancak orayı hemen silmezseniz bu masanızın üzerinde kalıcı bir iz olacaktır. Bu yüzden hali hazırda yanınızda bir bez bulundurmalı ve yağsız lekeleri hemen silmeniz gerekmektedir. Eğer leke yağlı ise cam sil yardımıyla lekeyi temizlemelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu