Aklınızda Bulunsun

Çörek otu

Çörek otu

Kansere, kalp ve damar hastalıklarına ruhsal hastalıklara iyi geliyor diyebileceğimiz bir bitki düşünün evet böyle bir bitki var mı? Diye sora bilirsiniz. Ancak var ve bu bitki çok uzağınızda değil pastaların üzerinde sık sık gördüğümüz siyah görünümleri ile susama benzeyen bu bitki çörek otundan başkası değil.

 

Hazreti Muhammet, bundan yaklaşık olarak 14 asır önce bir hadisi şeriflerinde “ şu kara tanede ( çörek otu ) ölüm hariç her derde deva vardır” demiştir.  O zamanlarda faydaları bilinen bu oy, günümüze kadar gelebilmiş bitkilerden bir tanesidir.  Çörek otunun faydalarını bilim dalında ilk defa açıklayan Maren Franz olmuştur.  Bu konuda bir çok makale yayınlayan ve o güne kadar gelmiş tüm kaynakları bitleştiren bilim adamı çörek otunun faydalarını anlatmıştır. Bilim adamı, bu küçücük bitki hakkında 96 sayfalık bir kitap yazmayı başardı.  Bilim adamı, Hazreti Muhammet’in hadisinden yola çıkarak bu kitabı hazırladığını da ön sözde yazmayı ihmal etmedi.

Çörek otu niçin değerli?

Çörek oyunun tohumlarında bulunan, doymamış yağ asitleri, eterli yağ, vitaminler, organizmalar için çok az miktarda da olsa tüketilmesi gereken, bazı değerli maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler tek başlarına tüketildiğinde pek fazla faydası olmasa da birlikte tüketildiğinde çok fazla faydası bulunur.

Çörek otunun tohumunda bulunan doymamış yağ asitlerinin metabolizmaları olumlu yönde katkısının olduğu, bağışıklıkları artırdığı ve alerjiyi durdurduğu da ispatlanmıştır.

Savunma sistemimiz ve çörek otu

Çörek otunun metabolizmaya olan etkisinden bahsettik ancak, herkesin anlayabileceği dilden anlatmak gerekirse, çörek otunun metabolizmayı güçlendirmesi, kişinin nadir olarak hastalıklara yakalanmasına neden olur çünkü kişin metabolizması hastalıklarla savaşmaktadır.  Bu nedenle, çörek otunun bolca tüketilmesi kişinin hastalıklara çok nadir yakalanmasına sebep olacağından bu bitkinin değerinin iyi kavranılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu