Hamilelik Dönemi

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı

Bebek bekleyen çiftler genellikle, hamilelik döneminde ilişkiye girmekten kaçınırlar. Fakat eğer hamilelikte bir problem yoksa son dört haftaya kadar kısıtlama yoktur. Hamilelik, kadınları hem psikolojik hem de fiziksel olarak çok etkiler. Hormonların değişmesiyle birlikte hassasiyet oluşur. Kadınlarda, bebeğe zarar gelecek endişesiyle, cinsel isteksizlik olabilir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında bu korku daha çok yaşanabilir. Oysa, normal giden bir hamilelikte cinsel ilişki yaşamakta bir sakınca yoktur. Normal giden bir hamilelik seyrinde, cinsel ilişki, bebeğe ve anneye olumsuz bir etki etmez.

Hamilelikte Hangi Durumlarda Cinsel İlişkiden Kaçınmalı 

Daha önce düşük durumu yaşayan kadınlarda, hamileliğin ilk iki ayında cinsellik kısıtlı olabilir. Erken doğum riski olan ya da daha önce erken doğum yapmış kişilerde de cinsel ilişki kısıtlanabilir. Risk durumu ortadan kalkana kadar, kısıtlama devam eder. Kadında veya erkekte genital enfeksiyon varsa eğer, tedavi yapılana kadar cinsel ilişki yasak olmalıdır. Aynı şekilde riskli gebelikler ve bebeğin doğum kanalına daha erken girmesi durumlarında da ilişkiden kaçınmak gerekir. Cinsel ilişki, çoğul gebeliklerde de, son üç ay sakıncalıdır. Eğer nedensiz şekilde vajinal kanama durumu varsa, cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.

Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verir mi? 

Hamilelik, normal seyrinde ilerliyorsa, cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Cinsel ilişki, herhangi bir düşük ya da erken doğuma sebebiyet vermez. Hamilelik ilerledikçe orgazm, rahim duvarında kasılmalara sebep olabilir. Cinsel ilişkiden sonra, yatarak dinlenmek gebe için faydalı olacaktır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık durumu yoksa eğer, bebek zarar görmez. Bu riskleri düşünerek, prezervatif kullanmak faydalı olabilir.

Doğumdan Sonra Cinsel Yaşama Ne Zaman Dönülmeli

Doğum şekli normalde olsa, sezaryen da olsa, vücut her şekilde dinlenmelidir. Doktorların tavsiyesi genelde dört ya da altı hafta kadar beklenmesi gerektiğini öneriyor. Bu sayede rahim boyu kapanır. Vücut olası bir yırtılma tehlikesine karşı korunmuş olur. Kadın, cinselliğe hazır olduğunda yavaş yavaş yeniden eski düzene geri dönülebilir. Bir sonraki gebelik için kendini hazır hissetmiyorsa, korunma yöntemi kullanılarak cinsel ilişki yaşanabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu