Sağlık Haberleri

Kanseri Önlemenin 7 Yolu

Kanser çağımızın en tehlikeli hastalığıdır. Günlük yaşantımızda alacağımız önlemlerle kansere yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Kanseri önlemenin 7 yolunu sizlere sunuyoruz. Bazı kanser türleri belirti göstererek önceden tespit edilebilir. Cilt ya da meme gibi kanser türlerine karşı erken önlem alabilirsiniz. Ancak bütün kanser türleri için bu durum geçerli değildir. Bu neden fiziksel olarak kendinize iyi bakmanız gerekir. Kanserden korunmak için yapılması gerekenler;

  1. Güneşten Korunun

Ultraviyole ışınlar deri kanseri riskini arttırabilir. Güneş deri hücrelerinin DNA’sına hasar verir. Ultraviyole ışınları gen mutasyonlarına da neden olabilir. İyonize radyasyona maruz kalan çocuklarda lösemi riski yüksektir. Bu nedenle güneşten korunmak doğru bir seçenektir.

  1. Yaşam Alanınızı İnceleyin

Yaşadığınız yerde asbestoz olmaması gerekir. Bazı yerlerde topraktaki asbest nedeni ile kanser vakaları ortaya çıkabilir. Eski binalarda yalıtım amaçlı kullanılan bu madde hala tehlikesini sürdürüyor.

  1. Tütün Ürünlerinden Uzak Durun

Sigara ve diğer tütün ürünleri, kanser riskini arttırıyor. Sigara kullananlarda akciğer kanseri görülme olasılığı son derece yüksektir. Akciğer kanserlerinin büyük bir bölümü sigara ilişkilidir.

  1. Alkol Tüketimine Dikkat Edin

Alkol doğrudan kanserojen etki sunmuyor. Tütün ürünleri beraber kullanıldığı zaman kansere neden olabilir. Alkol derecesi yüksek sert içkiler, tütündeki kanserojenlerle bir araya geldikleri zaman doku bozulmasına neden olabiliyor.

  1. Hareketsiz Kalmayın

Obezite kanseri tetikleyen sorunlardan bir tanesidir. Düzenli egzersizler ve yürüyüş yaparak kanser riskini azaltabilirsiniz. Geleceğe adım atmak için çocuklara egzersiz programları verebilirsiniz.

  1. İdeal Kilonuzu Koruyun

İdeal kilonuzu korumanız gerekir. Yağlı ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durmalısınız. Yağ ve yüksek kalorili yiyecekler kanser riskini arttırabilir. Yeşil yapraklı sebzelerde anti kanserojen maddeler bulunur.

  1. Aşı Tercih Edin

Hepatit B virüsü karaciğer kanserine neden olabilir. B hepatit aşısı olarak, karaciğer kanserinden korunabilirsiniz. Rahim ağzı kanseri de HPV virüsü nedeniyle ortaya çıkar. Cinsel hayatın başladığı yıllardan itibaren erken yaşta aşılanabilirsiniz. Kanseri önlemenin en etkili yollarını yazımızda sizlerle bir araya getirdik. Bu uygulamaları takip ederek kansere karşı önleminizi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu