Aklınızda Bulunsun

Sarımsak

Sarımsak dün ya genelinde birçok hastalığın dermanı olarak bilinmektedir. Amerikalı bilim adamlarına göre, sarımsak tüm derlerin devasıdır. Özelikle 1990’lı yılların sonunda çoğalan AİDS ve kanser hastalıklarına çözüm bulunamaması farklı bir arayış içerisine sokmuş bunmaktaydı. Bu arayışların en büyüğü ise sarımsak bitkisinin üzerinde yapılan araştırmalar olmuştur.

İnsanlık tarihinde ismi şanı ve tedavi yöntemi bulunamayan birçok hastalık ortaya çıkmıştır. Hastalıkların ilaçları henüz bulunmamışken, hatalıkların tedavileri bitkisel yöntemlerle sağlanmaktaydı. Eski zamanlarda yapılan bu araştırmalar ve bitkilerin faydaları günümüzdeki bilim adamlarının da dikkatini çekmiş olacak ki, 2001 ve 2002 yılında dünyanın 4 bir yanından gelen makaleler sarımsak bitkisinin ne denli faydalı olduğuna dair bilgiler vermekteydi. Elde edilen bu bilgiler göstermiştir ki sarımsağın faydaları hiç de küçümsenecek boyutta değil. Bilim adamlarının araştırmaları, biyo aktif bileşkeler içerdiği yönündedir.

Alternatif tıp dediğimiz uygulamalar geçmişten günümüze kadar bilim adamlarının en ilgisini çeken konulardan olmuştur. Bu çalışmalara ilham olan bölge ise, Güney Afrika’da yer alan Gine şehrinin büyük ormanları arasında yaşayan şamanların bölgesi olmuştur. Tıp ve teknolojiden bir haber olan bu yerde şamanların hastalarını alternatif tıp yöntemleri ile iyileştirmesi bilim adamlarının ilgisini çekmiş ve kanser gibi çaresi bulunamayan hastalıkların tedavisinde şamanların yöntemleri günümüzde ilgi odağı olmuştur. Şamanların en fazla kullandığı alternatif tıp malzemesi sarımsak ise bu senaryoda başrolü oynar hale gelmiştir. Sarımsak ilk çağlardan günümüze kadar faydaları ile ünlü bitkilerden olmuştur bu faydalar;

Mısır’da 4-5 bin yıl önce sarımsağın resminin çizilmesi

Romalıların askerlerine sarımsağı yedirmesi ile kanıtlanmıştır.

Bunun yanında;

Grip hastalığına yakalananlar sarımsağı bolca tüketmeliler

Sarımsak antibiyotiklerden daha fazla antiseptik içermektedir.

Sarımsak kanı temizler

Gibi birçok fayda sayılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu