Sağlık Haberleri

Menopozun Cinsel Yaşama Etkileri

Menopoz süreci kadınların cinsel hayatlarını farklı olarak etkileyebilmektedir. Bazıları için cinsel işlev bozukluğuna neden olurken, bazıları için ise vajinal kuruluk ve hatta tamamen sekse olan ilginin eksilmesine sebep olabilmektedir. Bazı kadınlar ise menopoz sürecinden çok daha az etkilenir ve seks yaşamlarında herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Peki, menopoz kadınların cinsel yaşamlarını neden farklı şekillerde etkilemektedir? Menopoz sürecindeki kadınların arasındaki derin libido farklılıklarının altında yatan sebep nedir?

Menopoz sürecinin libido üzerindeki etkisini belirlemek adına yaşları 45 ile 55 arasında değişen 210 kadınla araştırma yapılarak cinsel işlev bozukluk yaşayıp yaşamadıkları izlendi. Araştırmacılar ayrıca her kadının cinsel doyumunu, vücut imaj durumunu, ilişki kalitesini ve semptomlarını farklı ölçümler yaparak analiz ettiler. Araştırma, menopozal hormonal tedavi yönteminin menopozun ardından cinsel işlev bozukluğunu eksiltmede ne derece etkili olduğunu anlamak adına yapılmış olsa da elde edilen bulgular farklı bazı ilginç faktörlere dikkat çekmiştir.

Menopozda Sağlıklı Cinsel Yaşama Neden Olan Etkenler

  • Cinsellik ile ilgili olumlu tutumlar,
  • İlişkiden duyulan memnuniyet,
  • Pozitif vücut imajına sahip olmak,
  • Cinsellikle alakalı olumlu tecrübeler,
  • Daha az görülen fiziksel menopoz semptomları

Fiziksel semptomların dışında, bu neticeler genel itibari ile sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmanın ve cinsel işlevimizin sonraki yaşlarda nasıl değişim yaşayacağını belirlemede çok önemli faktörlerden biri olabileceğini göstermektedir.

Yapılan araştırmaları yakından izleyen uzmanlar, araştırma neticelerinin, konuyla alakalı gerçekleştirilen diğer çalışma neticeleri ile tutarlı oluğuna vurgu yapmaktadır. Uzmanlar, partnerlerinin seks esnasında kadınların zevk almalarını önemsemelerinin, cinsellik ile ilgili olumlu tutumların, partner ve ilişkiden duyulan memnuniyetin, az görülen menopoz semptomlarının kadınların oldukça hassas bu süreçlerinde zevk almalarını kolaylaştıran etkenler olduğunu söylemektedir.

Menopozda Cinselliği Olumsuz Etkileyen Sebepler

Sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi sık görülen menopoz semptomları, konforlu bir seks yapmayı zorlaştırmaktadır. Bu sorunu yaşayan kadınların daha çok uyarılması gerekebilmektedir. Bu sebeple de vajinal kayganlaştırıcı ve nemlendirici gibi ürünler kullanmak ilişkiye girmeyi kolaylaştırabilmektedir.

Diğer taraftan menopozun getirmiş olduğu farklılıklar ile ilgili açıkça konuşabilmek, partneriniz ile aranızda fiziksellikten öte yakınlık geliştirebilmek ve vücudunuz ile olan ilişkinizi düzeltmenin yollarını bulmak dolaylı yoldan olsa da cinsel dürtüyü iyileştirebilmektedir.

Menopoz Sürecinde Cinsel Tutumunuzu Değiştirmeniz Gerekebilir

Araştırmada elde edilen sonuçlar, menopoz sürecinde cinsellikten uzaklaşan kadınların cinsellik ile ilgili olan tutumlarını değiştirmeleri gerektiğine işaret etmektedir. Aslında cinselliğin yalnızca fiziksel değil aynı zamanda duygusal bir eylem olduğunun ve ilişkilerde sanılandan çok daha fazla önem taşıdığının kabul edilmesi gerekmektedir.

Unutulmaması gereken nokta menopoza girmenin kadınlığın ve cinsel yaşamın sona erdiği anlamını taşımadığıdır. Bu süreçte partneriniz ile menopoz süreci ile ilgili açıkça konuşmanız önemlidir. Bu süreci olabildiğince doğal bir süreç olarak kabul ederek kendinizi yeniden keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu