Sağlık Haberleri

MEVSİM ALERJİSİ İÇİN TAVSİYELER

MEVSİM ALERJİSİ İÇİN TAVSİYELER

 

En fazla yaz ve ilkbahar aylarında görülen mevsim alerjileri, çiçeklerdeki polenlerden kaynaklanmaktadır. Bazı kişilerde görülen bu alerjiyi önlemek için ise ilaç ve bitkiler kullanılmaktadır. Yaz aylarında bu durumun yaşanmaması için kullanılan ilaçlar ise eczanelerde satılmaktadır. Mevsimsel alerjisi olanlar için oldukça etkili olan bu ilaçlar da kısa sürede alerjiyi önlemekte etkili olmaya başlamaktadır.  Mevsimsel alerjinin belirtileri olarak kişide ilk gözlemlenen durum ise göz alerjisidir. Gözlerdeki değişiklik ve daha birçok durumda alerji, kişiye daha fazla etki etmekte ve hastalıklara yol açmaktadır. Kişide ciddi hastalıklara sebep olmaması için de doktor tavsiyeli ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Mevsim Alerjisi Olan Kişilerde Gözlemlenenler

Mevsim alerjisi, polenden ötürü kişide farklı etkiler oluşturmaktadır. Bu etkilerin kişi üzerinden yok edilmesi için ise doktora başvurulmalıdır. Mevsim alerjisi nedir? Kişide etkileri nelerdir? Gibi  sorular  sorulmaksızın derhâl doktora gidilmelidir. Doktorun tavsiye ettiği ilaç ise günün belirli zamanlarında kullanılmalıdır. Mevsim alerjisi olan kişilerin doktora başvurması için ise bazı etkileri gözlemlemesi gerekmektedir. Örneğin kişide solunum alerjisinin görülmesi, mevsim alerjisi olduğunun belirtisidir. Bununla birlikte polen alerjisi de mevsim alerjisin etkilerinin belirtileridir. Kişide bu etkilerin gözlenmesi sonucunda da doktora gidilmelidir.

Alerji Mevsiminde Yapılması Gerekenler

  • Serin kalınması gerekmektedir
  • Çamaşırlar, dışarıda kurutulmamalıdır
  • Her sabah yüz güzel bir şekilde yıkanmalıdır
  • Polenden gerektiğince kaçınılmalıdır
  • Alerji tedavisine olabildiğince erken başlanılmalıdır

Alerjiyi önlemek için yapılan tüm bu işlemler, kişinin polenden uzaklaşmasını sağlamaktadır. Çünkü alerjiyi oluşturan etken çiçekteki polenlerdir. Mevsim alerjisi etkileri ile kişide oluşan değişiklik polenden kaynaklanmakla birlikte aynı zamanda vücutta oluşan bir hastalıktan da olabilir. Bu yüzden  eğer vücutta alerjik belirtiler ortaya çıkmışsa direk olarak doktora gidilmelidir. Çünkü bazen alerjinin başka türlü etkileri ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Bu gibi mevsim alerjisi belirtilerinde ise kişide uykusuzluk sorunları da görülmektedir. Mevsim alerjisi döneminde en etkili yöntem ise kesinlikle düzenli bir şekilde yapılan ilaç kullanımıdır. Ayrıca alerji olduğu zamanlarda korunma ve kaçınma yöntemi de uygulanmalıdır. Kaçınma yönteminde ise polenlerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu