Kadın Dünyası

Regl Dönemi Sancılarından Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Regl Dönemi Sancılarından Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

 

Regl dönemi bayanların rahatsız olduğu dönemlerden biridir. Kadınların merak ettiği konuların başında gelen adet sancısına çözümler genel olarak doğal yöntemlerin kullanılması ile çözümlenebilir. Ayın belirli günlerinde yaşanan regl sancıları düzenli şekilde bitkisel ürünlerin kullanılması ile daha hafif atlatılabilir.

Genelde kadınların %70 oranının şikâyetçi olduğu adet sancılarından kurtulmak için bazı doğal yöntemlere başvurarak ağrının şiddetini biraz olsun dindirebilirsiniz. Ağrı kesi kullanmadan kendi doğal yöntemlerinizle adet ağrılarından şu yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Adet Ağrısında Bitkisel ve Doğal Yöntemler

Regl ağrıları için bitkisel çözümler ile birlikte ağrıyan bölgeye sıcak su torbasının konulması işinize yarayabilir.  Bitkisel çözümlerin yanında bazı besinlerden uzak durarak da ağrılardan kurtulabilirsiniz. Özellikle regl ağrılarından şikâyetçi oluyorsanız kafein türü içeceklerden çikolata, çay ve kola gibi asitli içeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Ağrıları tetiklediği için bu besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Adet Sancılarından Kurtulmak İçin Bitki Çayları

Bitki çayları rahatlatıcı ve ödem attırıcı olduğundan adet döneminde tüketilmesi gereken çaylardan biridir. Özellikle maydanoz çayı, papatya çayı, biberiye ve sarı kantaron çayı gibi bitkisel ürünleri kullanarak adet ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bu dönemde bazı aktivitelerden kaçınarak adet ağrılarının fazlalaşmasını önleyebilirsiniz.

Bitkisel ürünleri aldığınız yerlerin güvenilir olmasına önem vermelisiniz. Bitki çaylarını kullanırken tüketimine dikkat ederek kullanmalısınız. Belli ölçülerde tüketilmesi gereken ürünleri doktora danışarak da kullanmanızda yarar vardır. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız mutlaka hekime danışarak kullanmanız gerekir.  Ayda bir yaşadığınız bu sorunu bitkisel ürünlerden yararlanarak hafi geçirebilirsiniz.

Adet sancıları bazı egzersizlerin yapılması ile de hafif geçirilebilir. Rahatlatıcı egzersizleri yaparak ağrıların biraz olsun dinmesini sağlayacaktır. Sıcak ağrılar için oldukça rahatlatıcı bir uygulama olabilir. Su tüketiminde ağrıları hafifletmektedir  Bitkisel çayların kullanılması sayesinde adet sancıları daha az ağrı çekmenize neden olabilmektedir.

Günlük hayatı da etkileyen kadınların şikayet ettiği regl ağrıları eğer daha yoğun bir hal alıyorsa mutlaka kadın doğuma görünmekte yarar vardır. Düzenli spor yapmak ve ılık duş almak sıkıntılarınızın biraz azalmasını sağlar. Bitkisel ürünlerin dışında sağlıklı beslenerek adet ağrılarınızdan kurtulup regl döneminizi daha rahat atlatabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu