Kadın Dünyası

Makyavelizm Nedir?

Makyavelizm Nedir? Romantik İlişkilerde Makyavelistler

Makyavelizm, siyasi düşünür olan Niccolo Machiavelli’nin Prens adlı kitabındaki bir söylem üzerine temelleri atılmış olan bir kavramdır. İlişkilerde son zamanlarda narsisizm, psikopati ve makyavelizm gibi kavramlar ön plana çıkmaya başladı. Bu kavramlar hem ilişkiyi yıpratıyor hem de kişinin hayatına yaşamını olumsuz etkileyebilecek kişileri almasına yol açıyor. Makyavelizm, faydacı, benmerkezci insanlara söylenen bir kavramdır. Makyavelist olan insanlar duygusal dereceden oldukça soğuk ve uzak olan insanlardır. Romantik ilişki kurmak istediğiniz birinin makyavelist özellikler göstermesi olasıdır. Oldukça faydacı, bencil ve duygusal açıdan soğuk olan bu tipler ilişkiyi olumsuz derecede etkileyebilirler. Niccolo Machiavelli, Prens adlı kitabında Makyavelizmin temelini ” Amaca giden her yol mübahtır.” sözleriyle anlatır. Bu durumda makyavelistler rekabet içeren bir durum karşısında karşısındaki insanı kolayca kandırabilirler. Bu durum ikili ilişkilerde oldukça kötü yıkımlara yol açabilir.

Makyavelist Davranışları Nelerdir?

Makyavelistler çoğunlukla kendi, duygularıyla da bağlantıya geçmezler. Kendi duygularıyla bile bağlantıya geçmeyen makyavelistler, başkalarının duygularına ve isteklerine daha az cevap verirler. Duygusal anlamda onlara yardımcı olamazlar. Karşınızdaki kişinin makyavelist olmasının sebebi tabiki de çocukluğu. Araştırmalara göre çocukken ilgisiz, sevgisiz ve ceza sistemiyle büyütülen çocuklar makyavelist davranışlar sergilemeye daha da yatkın oluyorlar. Makyavelist özellikler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Bazıları makyavelist özellikleri daha çok gösterirken bazıları bu özellikleri daha az gösteriyor.

Bir Makyavelistle Romantik İlişki Kurmak 

Makyavelist kişiler çoğunlukla katı karaktere sahiptir, karakterlerinde esneklik göremezsiniz. Kimseye ihtiyaçları yoktur, en ufak bir işlerini bile kendileri halletmek isterler. Makyavelist insanlarla yakınlık kurmak çok zordur, zayıflıklarını ve kırılganlıklarını kimseye göstermezler. Makyavelist insanların güven problemleri ve kırılganlıklarını paylaşmaması üzerine ikili ilişkilerde uzun süreli ve sağlıklı ilişkiler kurmak epey zor oluyor. Makyavelistler, ilişkide oldukları karşı cinsi kontrol etmeye ve sömürmeye başlıyorlar. Kendi kişisel duyguları ve çıkarları için karşısındaki insanı kullanmaya meyilli oluyorlar. Makyavelist kişiler çoğu zaman yüksek manipülatif tavırlara da sahip olan kişilerdir. Makyavelist özelliklere sahip olan ve partnerlerine bu şekilde davranan kişilerin ilişkileri çoğunlukla uzun soluklu olmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu