Sağlık Haberleri

Selülit Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılır?

Selülit Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılır?

 

Kadınların korkulu rüyası haline gelen selülit oluşumu oldukça yaygın bir durumdur. Hazır gıdalarla beslenme, hareketsizlik, alkol ve sigara alışkanlığı, aşırı dar giyinme, hızlı kilo alıp verme gibi durumlar selülit oluşumunu artırıcı yönde etki yapar. Selülit bacaklarda portakal kabuğu gibi görünüm oluşturur. Derin selülitlerde ise portakal görünümü cildin alt tabakalarına kadar inmiştir. Selülitin düşmanı bol su içmektir.

Düzenli beslenme ve sıvı tüketimi ilişkisi selülit görünümünü hafifletici etki yapar. İlacı bulunmayan selülitin engellenmesinde kahve ve çay gibi kafeinli içeceklerden de uzak durmak gerekir. Günlük olarak tüketilen kafeinli içeceklerin miktarı azaltılırsa selülit görünümü de kısmen azalma eğilimi gösterir. Şekerli ve yağlı besinlerin de selülit oluşumunu artırdığı ifade edilmiştir.

Selülitin Yiyeceklerle İlişkisi

 

Kadınların korkulu rüyası selülitin tüketilen yiyecekler ile ilişkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Yağlı, şekerli, baharatlı ve kilo yapıcı besinler selülit oluşumunda etkilidir. Ayrıca yemeklere ilave edilen ekstra tuz miktarı da selülit oluşumunda etken faktör olarak öne çıkar. Dengeli beslenme sayesinde bacaklarda bulunan selülitli bölgelerin hafiflediği görülür.

Tuz ve şeker gibi besinlerin fazlası insan vücudu için zararlı etkiler oluşturur. Birçok hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu bilinen ikilinin selülit oluşumundaki faktörü oldukça yüksektir. Diğer yandan alkol tüketimi, çay ve kahve alışkanlığı ve beslenme rutininde yapılan değişikler sayesinde selülit oluşumunda gözle görülür düzeyde azalma görülür.

Selülitin Giderilmesinde Yapılması Gerekenler

 

Günlük yaşam koşullarında hareket her zaman önemlidir. Yürüyüş ve kardiyo gibi sporlar selülitli görünümlerin azalmasında uzmanlar tarafından da önerilir. Faydalı yağ asitleri, az yağlı yada yağsız özelliklerdeki protein ağırlıklı besinler, bol su tüketimi, kese yapmak ve çay ve kahve tüketimini azaltmak selülitli cilt görünümünü oldukça hafifletir.

Yüzeysel selülitlerin bazı alışkanlıklarla oldukça azaldığı görülür. Derinlere işleyen selülitli bölgelerde ise uzman görüşlerinden yardım alınması gereklidir. Selülit giderilebilen ve bazı alışkanlıkların değişmesiyle hafifleyen bir durumdur. Günlük olarak en az 2 litre su tüketimi de selülit önleyici faktörler arasında yer alır. Kadınların korkulu rüyası haline gelen selülitli cilt görünümü bazı alışkanlıklar ve düzenli beslenme gibi faktörler ile hafifleyen bir kusurdur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu