Sağlık Haberleri

Selülitlerden Kurtulmanın Yöntemleri Nelerdir?

Kadınlar için büyük sorunlardan biri olan selülit problemi kalça ve bacaklarda görülen şekil bozukluğuna yol açan portakal kabuğu görünümünde olan görünümdür. Yaz aylarında özellikle bayanların mayo giydiklerinde kara kara düşündüren bu durumdan kurtulma yolları var mı nasıl selülitten kurtulursunuz sorusunun cevabını artık kolaylıkla bulabilirsiniz.

Selülit Neden Olur? Kimlerde Görülür?

Genelde bayanlarda görülen selülit her 10 bayanda 8 kişinin karşılaştığı problemlerdendir. Genelde kilo kaynaklı görülse de zayıf kadınlarda da selülit problemine rastlanılabilir. İleri yaşa bağlı olarak cildin incelmesi sonucunda selülitlerin ortaya çıktığı görülür. Selülit sorunları yanlış beslenme ve spor yapmamaktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Selülit problemini ortadan kaldırmak için bazı öneriler tavsiye edilmektedir. Selülitten kurtulmak için yapacağınız şeyler şöyledir;

Suyu Bolca tüketmek

Vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli kaynak sudur. Suyun yeterli olarak alınması ile vücutta oluşan fazla suyu atabilir ödem ve şişkinliklerin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Su ayrıca metobolizmanın hızlanmasını sağladığı için daha kolay kilo vermenizde yardımcı olur.

Yağlı Besinlerden Uzak Durun

Selülitin ortaya çıkmasına yol açan en büyük etken de yağlı besinleri çok sık tüketmektir. Yağlı besinler yerine haşlanmış ya da ızgara yemeklerin yenmesi sağlığınız için daha yararlıdır. Katı yağlar yerine yeterli miktarda zeytinyağı tüketimine dikkat edilmelidir.

Sigara, Alkol ve Kahve Tüketimine Dikkat Edin

Vücutta su tutulmasını sağlayan en önemli alışkanlıklar sigara tüketimi, alkol ya da kafeinli içeceklerdir. Asitli içecekler selülit görünümünü arttıracağından bu alışkanlıklardan vazgeçmek ya da azaltmak çare olabilir.

Selülit İçin Ne Yapılabilir?

Kan akışını sağlayan faaliyetlerden biri vücuda masaj yapmaktır. Masaj yaparak selülitli bölgeden kurtulmak çözüm olabilir. Masaj sırasında bitkisel yağları kullanarak daha kolay masaj uygulamanız ve cildinizi canlandırmanız mümkündür.

  • Soğuk ve Sıcak Su Uygulama Yapmak

Sabahları kan dolaşımını artırmak için sıcak ve soğuk su selülitli bölgeye uygulanmalıdır. Güne daha canlı başlamanızı sağlayan uygulama ile selülitlerin azalmasını sağlayabilir güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

  • Spor Yapmak

Spor vücut sağlığı için sizi daha zinde ve sağlıklı yapan bir etkinliktir. Günün belirli saatlerinde özellikle sabah spora başlayarak güne zinde başlayabilirsiniz. Spor sayesinde vücuttaki yağların atılması ile vücutta yağları yakarak selülit oluşmasını önleyebilirsiniz. Hareketsiz yaşamında selülite davetiye çıkarması nedeni ile sporu hayatınızdan eksik etmemeniz önemle tavsiye edilir.

  • Kese İle Selülitli Bölgelere Masaj Yapın

Kan dolaşımını artırmak için banyo yaparken kese yardımı ile bacak ve kalça bölgesine kese yaparak selülit problemlerini önleyebilirsiniz. Selülitli bölgelere düzenli olarak masaj ve kese yapmak kan dolaşımını artırdığından selülit oluşumunu da önler,  fazla ödemin atılmasına yardımcı olur.

  • Bitkisel Çaylar İçmek

Gün içinde herhangi bir sağlık probleminiz yoksa bazı bitkisel çaylardan da yararlanabilirsiniz. Bitkisel çaylar vücutta fazla ödemin atılmasına yardımcı olur ve selülit sorununu da ortadan kaldırır.

  • Tuz Tüketimini Azaltın

Tuz vücutta ödem yaparak yağın vücuttan atılmasına engel olur ve şişkinlik yapar vücuttaki ödemin oluşmaması için tuz miktarını azaltmalı ölçülü olarak günlük tuz miktarını dengelemeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu