Bebek Bakımı

Yeni doğan bebeklerde kabızlık

Yeni doğan bebeklerde kabızlık

Yeni Doğan Bebeklerin Bakımına oldukça dikkat etmek gerekir. Yeni doğan bebeklerde kabızlık oldukça ender görülen bir durumdur. Yeni doğan bebeklerin dışkıları genel olarak cıvık şekilde meydana gelir.

Bebeklerde ishal görülme olasılığı, kabızlığa oranla çok daha fazladır. Bebeklerin doğumlarını takip eden ilk 4 ay içerisinde sadece anne sütüyle besleniyor olmaları, bebeklerin dışkılarının da cıvık bir yapıda olmasını sağlayacaktır. Bu genelde elma püresi şeklinde yaşanır. Ancak anne sütünün gelmediği yada başka sebeplere bağlı olarak bebeklerin kabızlık yaşamaları olabilmektedir.

Bu tür durumlarda doktora başvurmak yapılacak en sağlıklı davranış olacaktır. Bebeklerin metabolizması değişik şekillerde işleyebilir.

Öyle ki bazı bebekler gün içerisinde 6-8 defa altlarını ıslatırken bazı bebeklerde bu durum 1-2 defa gerçekleşebilmektedir. Bu durumda bebeğin kabız olduğu ebeveynlerin akıllarına gelebilir. Ancak bebeğin altını az kirletiyor olması kabız olduğu anlamını taşımaz.

yapısı incelendiğinde şayet cıvık bir yapı gözlemleniyorsa sorun yok demektir ve bebeğinizin metabolizmik özelliklerinden dolayı az dışkıladığı düşünülmelidir.

Yine de bebeğin ishal olması yada kabız olması durumlarında doktora başvurmak ve bebeği muayeneden geçirmek doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu