Bebek Bakımı

38 – Hafta Gebelik Gelişim Süreci

38 - Hafta Gebelik Gelişim Süreci

Bu haftaki hamilelikle ilgili en sık sorulan sorulardan biri de 38. haftanın kaç ay olacağıdır. Hamilelik takibi haftalık sağlık kontrolü şeklini alır, bu nedenle hamile annelerin hamile oldukları ay sayısını belirleyememesi şaşırtıcı değildir.

38. Haftalık Hamileliğin Ultrason Görüntüsü

  1. gebelik haftasında bebek doğmaya hazırdır ve gerekli organların gelişimini tamamlamıştır. Karpuz büyüklüğünde bir bebek bu hafta itibariyle yaklaşık 4750 cm boyunda ve yaklaşık 3000 gram ağırlığındadır. Bunlar ortalama değerlerdir ve bebeğin cinsiyetine ve genetik yapısına bağlı olarak bebeğin boy ve kilo ilerlemesi hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterebilir.

Bu nedenle hamile annelerde bel ağrısı, hareket bozuklukları, uyku bozuklukları gibi sorunlar doruğa çıkabilir. Bu haftanın ultrason taraması, bebeğinizin doğumdan sonra nasıl görüneceğine dair net bir resim sağlayabilir. Bebeğin ultrasondaki pozisyonu genellikle baş aşağı veya ona yakındır.

38. Haftalık Hamilelik Doğum Belirtileri

Hamileliğin 38. haftasında doğum yapabilirsiniz. Bu nedenle sağlıklı bir doğum için doğumun zorluğunu fark etmek ve belirtiler ortaya çıkarsa erkenden hastaneye gitmek gerekir. 38 haftalık hamile kadınlarda görülen doğum belirtilerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Alt sırt ve alt sırtta ağrı ve kasılma
  • Düzenli olarak ortaya çıkan ve daha sık hale gelen şiddetli ağrı
  • Amniyotik sıvı vajinadan sızıyor (işaret)
  • Bebeğin başı doğum kanalına girmiş ve meme altından akıtılmıştır.
  • Eklemlerin gevşemesi ve mide bulantısı
  • Banyoya gitmeliyim
  • Artan rahim genişlemesi

38. Haftalık Bebek Gelişimi

Anne karnındaki 38 haftalık bebek artık birçok yönden gelişiyor. Dolayısıyla bebeğin küçük bir son gelişimini tamamladığı ve doğum saatini beklemeye başladığı söylenebilir. Lanugo adı verilen ince saçlar saç dökülmesini neredeyse tamamlar ve merkezi sinir sisteminin dış uyaranlara verdiği yanıt son dokunuştur. Doğumdan sonra kalan ince saçlar yavaş yavaş dökülür ve yok olur. Bu haftaki bebek anne karnındayken yaklaşık 16-18 cm yüksekliğe ulaştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu