Bebek Bakımı

Bebekler Hangi Aya Kadar Emzik Emmeli?

 

Emzik, bebekler için fazlasıyla önemli bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Bebek gelişiminde annelerin kullandığı ürünlerin bir olarak da adlandırılmaktadır. Bebeklerine emzik almak isteyen annelerin hangi ürünün kaliteli ya da hangi ürünün uygun olduğu konusunda araştırma yapmaları gerekmektedir. Anneler emzik konusunda oldukça hassas davranmaları gerekmektedir.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı?
Bebeklerde emzik kullanımı bebeğin hazır hissettiği zaman kullanılması gerekmektedir. Teorik olarak araştırma ortaya konulduğunda emzik bebeğin hemen doğduğu andan itibaren kullanılmaktadır. Yeni doğan bebekler için üretilen enzimlerde 0-24 ay aralığında kadar emzik kullanımı önerilmektedir.

Emzik kullanılmasında dikkat edilecek en önemli unsur bebeğin emzirme hazır olup olmamasına bakılmalıdır. Bazı uzmanlara göre annenin süt üretimini gerek seviyeye ulaşmasına ve bebeğin emme düzenini oluşturana kadar emzik kullanılmasına karşıdır. Çünkü eğer bebek emziğe bağlı olursa bir süreden sonra annenin sütünü emmeyi bırakmaktadır.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi?
Anne babaların en çok merak ettiği konular arasından emzik kullanımının bebeklerde yan etki yapıp yapmadığıdır. Bebeklerin doğduğu andan itibaren yaptıkları ilk refleks emme işlemidir. Bebekler emme sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve besini sağlayabilmektedir. Bebeğin bu sayede kazandığı emme güdüsü onu anneye bağlanarak güvenli ve huzurlu bir ortamın yaratılmasına zemin hazırlamaktadır.

Bebek bu sayede her emme güdüsünde anne sütüne ve anne kokusuna kavuşacağını düşünmektedir. Küçük bedeniyle yapabileceği hareketlerden birinin emme güdüsü olduğu için emzik kullanımını da beraberinde getirmekte olup anne ve anne sütüne adapte olunana kadar emzik kullanımının zarar vermeyeceği görüşü savunulmaktadır. Emzik kullanımının bebeğe zarar vermemesi açısından doktorla görüşülmesi gerektiği ve ne kadar süreyle kullanımı gerçekleşmeli konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Emzik Kullanımında Yapılan Başlıca Hatalar
Emzik Kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmakta olup bunların başında emzik hijyenini korumamak gelmektedir. Bebek bedeni oldukça hassas bir yapıya sahip olup dışsal etkilerden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Yeterli temizliğin yapılmaması durumunda ya da yere düşülen emziğin hijyen açısından problemler doğurduğu görülmekte olup zarar verme potansiyeli görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu