Hamilelik Dönemi

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? 

Vücuttaki değişiklikler, hamileliğe bağlı olarak salgılanan hormonlar, rahim büyümesi ve beslenme alışkanlıkları gibi faktörler gebelik belirtilerini haftalık ve aylık olarak farklılaştırır. Hamileliğin ilk belirtileri östrojen hormonu ve progesteron hormonunda gözüken artış ve azalışlar ile belli olmaktadır. Gebeliğe işaret eden belirtiler ilk haftalarda çok belirgin olmasa da gebeliğin neden olduğu hormonal değişiklikler vücutta hızla kendini göstermeye başlar. Bazı kişilerde hamileliğin ilk belirtileri ilk hafta içinde ortaya çıkmaya başlarken bazı kişilerde bu belirtiler hiç görülmeyebilir.

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi, hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Ancak, tüm adet gecikmeleri kesin bir hamilelik belirtisi değildir. Hamilelik sırasında adet kanamasının olmaması nedeniyle adet dönemi geciktiğinde, kadınlar bunu erken gebelik belirtisi olarak görebilirler. Gecikmiş adet kanaması, hamilelik ve diğer kadın hastalıklarının bir işareti olabilir.

Göğüs Ağrısı ve Hassasiyeti

Erken gebelik belirtileri arasında meme değişiklikleri yer alır. Göğüs ağrısı da adet belirtilerinden biri olduğu için tek başına kesin gebelik belirtisi olmak için yeterli değildir. Hamilelik belirtileri ayrıca meme uçlarının etrafında genişleme ve koyulaşmayı içerebilir. Erken gebelikte meme hassasiyeti olarak kabul edilen bu durumlar, gebeliğin sonraki evrelerinde büyüme ile devam eder. Meme ucunun koyulaşması, hamileliğin bir başka erken belirtisidir.

Kanama Benzeri Akıntı

Bazı durumlarda hamilelik belirtileri akıntı şeklinde kendini gösterebilir. Hamilelik sırasında kanama, parlak noktalar olarak ortaya çıkar ve hamileliğin başlangıcının bir uyarı işareti olabilir. Bu kanama adet kanamasından farklıdır ve hamileliğin başlangıcını işaret edebileceğinden erken hamilelik belirtilerinin bir parçasıdır.

Baş Dönmesi ve Halsizlik

Metabolik değişikliklere bağlı olarak hamilelikte baş dönmesi görülebilir. Bu süreçte metabolik izleme son derece önemlidir. Vücuttaki progesteron hormonunun artması sizi uykulu yapabilir. Bu nedenle hamileliğin ilk 3 ayında sürekli bir uyku isteği ve yorgunluk olabilir. Bu semptom hamileliğin 3. ayından sonra azalır.

Mide, Cilt ve Sindirimde Bozukluklar

Mide ve sindirim sistemi sorunları hamilelik belirtileri arasında olabilir. Hamilelik nedeniyle salgılanan progesteron hormonu, yemek borusundan yemeklerin ilerlemesini yavaşlatır. Bu durumda besinlerin sindirimi ve mide boşalması gecikebilir. Vücudun bazı bölgelerinde kahverengi lekelerin olması hamilelik belirtisi olabilir. Hamilelik lekeleri genellikle meme uçları, kasık, karın ve göbek çevresinde görülebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu