Hamilelik Dönemi

Normal Doğum Yapmanın Avantajları Nelerdir? 

Doğum yapmak, kadınların çilesi gibi görünse de aslında içerisinde birçok güzellik barındırır. 1881 yılında sezaryen doğum da bir alternatif olarak kullanılmaya başlanmış ve zor durumlarda gerekli olmuştur. Fakat artık son zamanlarda keyfi olarak da sezaryen doğum tercih edilirken, normal doğumun pek de bir değeri kalmamıştır.

Bu sebeple hamile bayanların öncelikle her iki doğumu ince ayrıntısına kadar araştırması, kendi bedeni ve psikolojisiyle karşılaştırarak, bünyesine en uygun olanı tercih etmelidir. Her iki doğum şeklinin avantaj ve dez avantajları bilindiği taktirde, ikisinin aradan tercih yapmak da kolaylaşacaktır. Normal doğumun avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sezaryenden Daha Az Dikiş 

Belki de normal vajinal doğumun en dikkat çekici avantajı, bu doğumda rahime atılan iç ve dış dikişlerin toplamının sezaryen ile doğum esnasında atılan dikişlerden daha az olduğudur. Bazen vajinal doğumda zorluk olmaması için kesi atılabilir. Ya da annenin yanlış ıkınması nedeniyle yırtılmalar da meydana gelebilir. Bu durumda kadının dikişi çoğalır. Fakat durum nasıl olursa olsun dikişler sezaryendekileri geçmeyecektir.

  • Daha Kolay Toparlanma 

Normal doğumun en iyi avantajlarından birisi de, ameliyata nazaran daha kolay toparlanmasıdır. Zaten kadın vücudunda tahmin kendisini kolay ve çabuk toparladığı bilinen bir gerçektir.

  • Bebeğin Ruh Sağlığının Pozitif Olması 

Vajinal yol ile gelen bebek, doğum esnasında adeta ne yapacağını ve kendisine verilen görevi bilir. Kanaldan yavaş yavaş aşağıya gelerek dünyadaki ışığa yaklaşması ona yerinden ayrılıyor olmanın bilincini aşılar ve buna hazırlıklı olur. Fakat sezaryen de birden alınan bebekler daha fazla korku ve tedirginlik yaşarlar.

  • Maddiyatın Sezaryene Nazaran Uygun Oluşu

Doğum zamanına yakın, her anne adayı hastanelerdeki doğum fiyatlarını merak ederek araştırır. Hatta bazı aileler, doğum fiyatına göre hastane ve doktor belirler. Bu araştırmaların sonucunda genel olarak görülen gerçek şudur ki, normal doğumun her zaman gönüllü sezaryen yönteminden ücret olarak daha uygun olduğudur. Bu da vajinal yani normal doğumun dar gelirli aileler için avantajları arasında yer alır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu