Sağlık Haberleri

Tatil Enfeksiyonlarına Karşı Aşı İle Önlem Alın

Seyahat etmekte olan bireylerin %65’inin hasta olduğunu belirten uzman doktorlar, tatil dönemlerine girdiğimiz yaz mevsimlerinde seyahat kaynaklı olan hastalık ve yine çeşitli enfeksiyonlardan korunabilmek için aşı yaptırmak gibi ufak önlemler almamızın oldukça faydalı olacağını belirtiyorlar.   Seyahat eden bireylerin %22 ile %65’inde seyahat ile ilişkili olarak oluşan çeşitli sağlık problemleri görülmektedir. Seyahat anında maruz kalınmakta olunan çeşitli hastalıklar bir tek anlık huzursuzluklara sebep olmayarak sizleri aynı oranda tatilinizin kalitesinin düşmesine sebep olabilmektedir. Enfeksiyonlardan korunabilmeniz açısından aslında birçok yol vardır. Bunlardan en iyisi ve en kolayı aşı olmanızdır.

Enfeksiyonlara Karşı Önlemler

Vektörler: eğer şartlar uygun ise vücudunuzu kapatan çeşitli giysileri giymeniz oldukça önem arz eder. Giysilerin vücudunuzu kapatamadığı durumlarda bu vücut bölgeleri için böcek uzaklaştıran çeşitli spreyler kullanmanız gerekir.

Yiyecek ve sular: Birçok enfeksiyon hastalıkları ve çeşitli gıdalar üzerinden geçmektedir. Bu sebeple birkaç saat boyunca oda sıcaklığında pişen gıdalardan yememelisiniz. Tam anlamıyla pişen ve yine henüz sıcak olan gıdaları yemelisiniz. Gıdalar ve içecekler ile ilgili olarak altın kural “kaynat, pişir, soy ve “ olması gerekiyor.

Cinsel yol: HIV ve cinsel yol ile bulaşabilen çeşitli hastalıklar da risk teşkil ediyor. Bu sebeple yeteri oranlarda tanınmamakta olan bireyler ile kaçının veya da kondom kullanmalısınız. Fakat kondom da yırtılma ve dökülme sebebi ile 3 ila 6 oranında risk taşımaktadır.

Kan yolu: seyahat esnasında çeşitli sebepler ile sağlık kuruluşlarına başvurmanız gerektiği zaman kullanılabilecek çeşitli iğnelerin kesinlikle tek kullanımlık olmalarına dikkat etmeniz önem arz etmektedir.

Solunum yolu: özellikle de geri kalan birçok ülkede uzun süre yapılabilen seyahatlar açısından önem arz eder. Aktif tüberkülozu bulunan bireylerin uçak ile seyahatlerine izin verilmesi risk taşımaktadır. Genellikle de izin verilmemesi iyi olur. Seyahat esnasında kalabalık mekanlarda ve yine öksüren bireylerden tam anlamıyla uzak durmanız gerekmektedir.

Tatil Öncesindeki Aşılara Karşı Dikkatli Olun

Tatil öncesi aşılarınıza da kesinlikle dikkat edin. Dünya Sağlık Örgütü’nün çeşitli ülkelere gidip yapılmasını zorunlu tuttuğu çeşitli aşılar bulunmaktadır. Şu an için zorunlu olan tek aşı yine sarıhumma aşısı olarak bilinmektedir. Meningokok aşısı için de Suudi Arabistan tarafınca hac ve umre dönemlerinde seyahat yapacak bireylere yaptırılma zorunluluğu gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu