Sağlık Haberleri

Uzmanlar Uyardı: Ramazanda Beslenmeye Dikkat

Uzmanlar Uyardı: Ramazanda Beslenmeye Dikkat

 

Ramazan ayında özellikle iftar ve  sahurda çok fazla yemek yemek aşırı kilo alımın önüne ne yazık ki geçemiyor. Uzmanlar bu konuya mutlaka orucunu tutan vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Özellikle iftarda yeme yemede aşırıcılığa kaçmak fazla kilo alma tehlikesini beraberinde getiriyor. Alınacak olan bu fazla kiloları ise sonradan verebilmek çokta kolay bir durum olmayacak. Özellikle oruç tumak isteyipte riskli gruplar içerisinde olan bireylerinde mutlaka doktorlarından izin alması gerekmektedir. Kimi riskli bazı gruplar, özellikle kırmızı etin yanı sıra hamu işleri, tatlıi makarna, pilav, sebze, meyve gibi tüketimlerini mutlaka azaltması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Ramazan’da Sağlık Elden Bırakılmamalı

Ramazan ayının gelip çatması demek hayatınızda değişiklik yapmaması demektir. Sağlığı elden bırakmamak için vatandaşlarında mutlaka daha dikkatli olması gerekiyor. Kronik herhangi bir hastalığa yakalanmış olan kişilerin ise mutlaka  kullanması gereken ilaçlarını kullanmadma gibi bir yoluna gitmeden düzenli şekilde kullanmaları gerekmektedir. Gün içerisinde miğde açlık altında olacağı için bir an önce mideye alınacak olan yemekler ve aşırı tüketim ister istemez sindirim zorluğun yaşanmasına da neden olacaktır. Ani düşme sorunları olan kişilerde genel itibariyle risk içerisine girmektedir.

Gel gelelim işin en önemli yanlarından birisi de sahur olacaktır. Sahurda mutlaka daha hafif şeylerin tüketilmesi sağlanmalıdır. Yağ ve tuğ oranı daha düşük olan yiyeceklere sahurda yönelmemiz gerektiği açıklamasında uzmanlar bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu