Sağlık Haberleri

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerji için hangi doktora gidilir? Alerjiler farklılık gösterdiği için, alerjinin durumuna göre gidilmesi gereken bölüm ayrıca da  doktorlar yönünden de alerji türüne bağlı olarak değişmektedir.

Alerji Nedir?

Alerji nedir? En basit biçimde tanımı ile vücudun bütün olarak bağışıklık sisteminin yabancı ya da başka bir maddeye karşı göstermiş olduğu bir reaksiyondur diyebiliriz. Bu yabancı ve başka maddelere ise alerjen adı verilmektedir. Alerjenler genellikle dokunma ya da zaman zaman soluma hatta bazen de tatma gibi duyularıyla reaksiyona sebep olabilmektedir.

 

Alerji genellikle hastalık biçimi olarak değerlendirilmemektedir. Fakat, kalıtsal türde bir rahatsızlıktır. Dünyada bazı alerjilerin kimi coğrafyalarda çok daha fazla görüldüğü gibi araştırılmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Deniz kenarında ikamet eden açık tenli olan insanlar güneşe karşı genellikle alerjiye daha eğilimli olmaktadırlar. Akdeniz toplumları genel olarak süt ve ayrıca süt ürünlerinde yer alan laktoza çok daha duyarlı olmaktadır. Ayrıca, birçok alerjik problemlere karşı da gelişmiş ülkelerde çok daha sık olarak rastlanmaktadır.

 

En Sık Rastlanan Alerjiler Nelerdir?

 

Birçok birey bazı durumlara karşı hassas olduğu için alerjik durumlarla karşı karşıya gelmektedir. Bazı alerjilere sık rastlanırken bazı alerjilere sıklıkla rastlanmamaktadır. En sık rastlanan alerjiler nelerdir? En yaygın olarak bahar aylarında artış göstermekte olan polenlerdir. Bunlar dışında evde bulunan tozlar ya da hayvan tüylerine alerji gibi alerjiler yaygın olarak göz önüne gelmektedir.

 

Mevsimsel Bahar Alerjileri İçin Hangi Doktora Gidilir?

 

Bahar alerjileri gibi çeşitli biçimlerde reaksiyonlara sebep olabilir. Semptomların ise en başında burun akıntısı gibi ön alerjik belirtileri çıkmaktadır sonrasında gözlerde kaşıntı olması, baş ağrısı ayrıca sık bir biçimde de olarak hapşırma ve de yorgunluk şeklinde belirtiler mevcuttur.

Mevsimsel bahar alerjileri için hangi doktora gidilir? Genellikle bahar alerjilerinin bulunmuş olduğu teşhisi ayrıca da tedavisi için de erişkinlerin gideceği dahiliye ya da immünoloji bölümü doktorlarına başvurabilir.Vücuda her türlü biçimlerde etkileyecek bu bahar alerjileri ise de tedavi edilmediği zamanlarda  günlük hayatı oldukça ciddi bir anlamda zorlaştırabilir.

Alerjiler İçin Gidilmesi Gereken Bölümler             

Temel olarak bilinen alerjik bir reaksiyonun net olarak yaşandığı organ ya da bölgeye göre bakılarak net bir biçimde gidilmesi gereken bölüme karar verilebilir. Mevsimsel alerjilerde immünoloji ve de dahiliyeye gidilmektedir. Alerjiler için gidilmesi gereken bölümler; alerjiler farklı çeşitlere sahip olduğu için gidilecek olan doktorlarda farklılık göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu