Bebek Bakımı

Emziren Anneler İçin Manuel Pompa mı

Emziren Anneler İçin Manuel Pompa mı Daha Uygun, Yoksa Elektrikli Göğüs Pompası mı ? 

Doğum her ne şekilde meydana gelirse gelsin, bazı kadınlarda süt bezleri geç çalıştığından dolayı hemen süt gelmeyebilir. Bu durumda panik yapmamak ve üzülmemek gerekir. Herkesin bedeni ve vücudu aynı yapıya sahip olmadığından dolayı, insanın kendisini başkasıyla kıyaslaması ona bir şey kazandırmaz. Aksine onu üzer ve sorunun daha çok büyümesine sebebiyet verebilir.

Bu sebeple sütü gelmeyen kadınlar bunu stres yapmamalı ve sabırla bekleyerek yanı sıra gerekli tedbirleri de elden bırakmamalıdır. Aksi taktirde sütün gelmesi daha da fazla gecikebilir, hatta halk arasında sıkça söylenen sütün geri gitmesi yani hiç gelmemesi durumu da yaşanabilir.

Elektrikli Pompa Tavsiyesi 

Hangi hastanede doğum yaparsanız yapın elektrikli pompanın kullanılması sonucunda daha çabuk sütün geldiği söylenir ve tavsiye edilir. Belki de elektrikli pompa göğüs uçlarını daha kolay uyarabilir fakat bu hususta sütün daha erken gelmesini sağlamayacaktır.

Hatta bazı kadınlarda göğüs ucu yarasına ve çatlağına sebebiyet verebilir. Bu sebeple burada önemli olan elektrikli pompa kullanmak değil, süt bezlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde çalıştırmaya gayret etmektir. Bu da elektrikli pompa olmadan da meydana geleceği için tek çözümün o olmadığını kabullenmek gerekir.

Manuel Pompa Avantajı 

Aslında manuel pompa, elektrikli pompaya nazaran daha avantajlıdır. İstediğiniz hızda ve sıklıkta yapmak sizin elinizde olduğu için, göğüs ucunda ağrı ya da sızı hissettiğinizde durdurabilirsiniz. Fakat hangi pompayı kullanıyor olursanız olun önemli olan noktanın göğüslere uygulanacak masaj olduğunu unutmayın. Her iki göğüs de bebek doğduğu andan itibaren süt gelmese de emzirilmelidir. Tabi burada doğru emme şekli olduğuna da emin olmak lazımdır.

Aksi halde bu farklı sorunlar meydana getireceği gibi aynı zamanda sütün daha geç gelmesini de etkileyebilir. Bebeği emziren anne öncesinde ya da sonrasında göğüslerine masaj yaparak ve sıcak havlu koyarak sütün gelmesini hızlandırabilir. Hatta sırtta bulunan süt bezlerinin harekete geçmesi için sırtınıza da masaj yaptırmanız elbette faydalı olacaktır. Bu şekilde çaba gösteren bir annenin en geç 3 gün ile 6 gün arasında sütü gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu