Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bir Bebek Nasıl Tutulur?

 

Eğer daha önceden yeni doğan bir bebeği tutmadıysanız, Onların ne kadar narin olduğu bilgisi size ürkütücü gelebilir. Bu yüzden sizlere yeni doğan bebeğin nasıl tutulması hakkında birkaç ipucu niteliğinde bilgiler vereceğiz:

  • Yeni doğan bir bebeği tutmadan önce elleriniz yıkadığınızdan veya dezenfektan kullandığınızdan emin olun: Yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için çok çabuk enfeksiyon kapabilirler. Bu yüzden özellikle yeni doğan bir bebeği tutmadan önce mutlaka ellerinizin temiz olduğundan ve çevrenize de bu konuda farkındalık yarattığınızdan emin olun
  • Bebeğinizin başını ve boynunu mutlaka destekleyin: Bebeğinizi beşiğine yatırırken, kucağınıza alırken veya altını değiştirmek için uzanması gerektiğinde mutlaka başını ve boynunu destekleyerek dik bir şekilde tutmanız gerekmektedir.
  • Bebeğinizle oyun oynarken veya uyandırmak isterken asla sallamayınız: Bebeği sallamak beyninde geri dönülmez hasara yol açabileceğinden asla ve asla yapılmaması gereken bir harekettir. Eğer bebeğinizi uyandırmak istiyorsanız yanağını ister hafifçe gıdıklayın isterseniz hafifçe üfleyin ama kesinlikle ani hareketlerle bebeğinizi sallamayın.
  • Bebeğinizin bebek arabasına veya araba beşiğine veya pusetine iyi yerleştiğinden emin olun: Bütün bebek taşıyıcı ürünlerde (puset araba beşiği vs.) emniyet kemeri bulunmaktadır. Emniyet kemerinin iyice bağlandığından emin olduktan sonra harekete geçmeniz gerekmektedir. Yolda karşılaşılacak engebelerden kaynaklı hareketleri minimuma indirmek bebeğin sağlığı için ufak ama önemli bir detaydır.
  • Ve son olarak Yeni doğan bebekle oyunlar oynama: Yeni doğan bebekler doğumdan birkaç hafta daha beslenme ve uyuma ile yetinmektedirler. Bazı ebeveynler bebeklerinin bu düzeninden rahatsız bile olmaktadırlar. Fakat bilinmesi gereken şey bebeğin düzenli emzirilmesi ve uyuması ilk haftalarda hayati önem taşımaktadır.

Bu yüzden bebeğin temel ihtiyaçlarının karşılandığından ve annenin de iyi beslendiğinden emin olması oyundan çok daha önemlidir. Bebeğiniz uyanık olduğu o kısıtlı zamanlarda kesinlikle onu incitecek (zıplatma, ayakta sallama havaya atıp tutma) gibi sert aktiviteleri yapmamanız gerekmektedir.

Sonuç olarak bu aylarda kriterimiz bebeğin ve annenin doğru beslenip beslenmediği olmalı. Bebeği yoracak incitecek hareketlerden de kaçınılmalıdır.

Bu yazımızda bebek tutarken neleri yapmamamız, neleri yapmamız gerektiği konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştık Diğer bir makalemizde görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu