Bebek Bakımı

Yeni doğan panik yapılmaması gereken durumlar

Yeni doğan panik yapılmaması gereken durumlar

İlk kez bebek sahibi olan aileler tecrübesiz oldukları için bebekleri için endişeye kapılabilirler. Endişelenmeden öncesi bilmeniz gereken bazı bilgiler var bu sayede paniğe kapılmazsınız. Aşağıda sizler için hazırlamış olduğum belirtiler bebeklerde gayet normal durumlardır.

Deri üzerinde görünen bulgular;  yeni doğan bebeklerin deri renkleri kırmızı ve pembe arasındadır. Bu durum derilerinin inceliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Kan dolaşımı henüz tam anlamı ile gerçekleşmediğinden elleri ve ayakları mor renkli görünebilmektedir.

 

Vücutta oluşan noktalar; genellikle burun çevresinde ortaya çıkan beyaz noktalar tamamen ter bezlerinin tam manası ile çalışmaya başlamamasından kaynaklanan bir durumdur, herhangi bir tedavi gerektirmemektedir.

 

Deride soyulmalar; bebeklerin özellikle el ve ayaklarında ilk günlerde deri soyulması görülebilir, bu sorun hafif nemlendiricili pomatlar ile kolaylıkla giderilebilir.

 

Bıngıldak; bıngıldak üzerinde zaman zaman nabız atışı gibi görünen hareketlenmeler oldukça doğaldır, bu beyin gelişimi açısından önemli olan bıngıldağın kafatası ile tamamen kapanmamasından kaynaklanan bir görünümdür. Bebeğinizin doğal gelişim süreci içerisinde bıngıldak tamamen kapanacaktır.

 

Gözler; ilk 6 aylık süreç içerisinde sinirler tam anlamı ile gelişmediği için kaymalar ve şaşılıklar olabilmektedir. 6 ay geçtikten sonra düzelme gözlemlenir, eğer düzelme yok ise hekime başvurulmalıdır.

 

Kulaklar; kulaklar kendi içerisinde oluşturdukları kıvamı ve rengi balmumuna benzer bir madde ile kendi temizliklerini sağlarlar, bu maddenin iltihap ile karıştırılmaması gerekmektedir.

Yine de her türlü şüphenizde doktorunuza başvurmalısınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu