Kadın Dünyası

Bebek Sonrası Cinsellik Tabuları

 

Evlilik sonrası çiftlerin dinamiğini, monotonlasan hayatlarını değiştiren en önemli olay şüphesiz ki aileye yeni bir bireyin katılmasıdır. Evlilik düzenine alışmanın yanı sıra ebeveynliğe hazır olmak, tüm hayat düzenini değiştirmek, bir bebeğin bakım ve sorumluluğunu almak hem kadın hem de erkek için kolay değildir. Tüm bunların üzerine cinsel hayatlarında da değişiklik yaşamaları kuvvetle muhtemeldir.

Kadının Cinsellikteki Yeri

Kadınlar açısından düşündüğümüzde, gelişmemiş toplumlarda cinsellik tabuları sebebiyle kadınların arzuları evlilik öncesi bastırılmış ve ayıp-günah sayılmıştır. Ancak evlilik öncesi hiç cinsel birleşme yaşamadığı gibi kendi vücudunu da tam tanıyamayan kadınlardan, evlendikleri gece üstün bir performans beklenir. Amaç sadece erkeğin tatmin olmasıdır, kadının da hemen hamile kalması gerekir. Kadınlara hem ilk gecenin yükü hem de hemen hamile kalma sorumluluğu yüklenir. Çünkü herhangi bir aksilik aksaklık sadece kadının suçudur. Ön sevişme veya orgazm olmak gibi kavramlar eğer şanslıysa ve eşi onu da düşünüyorsa mümkün olur. Fakat günümüzde dahi hala orgazm nedir bilmeden 4-5 çocuk doğuran kadınlar vardır.

Hamilelik ve Cinsellik

Hamilelik ile hormonlar değişir, kilolar alınır beden değişir, üstüne koca da değişir. Eskisi gibi çekici görünmeme kaygısına bir de bebeğe zarar verme korkusu bir araya gelince cinsel hayat sekteye uğrayabilir. Çeşitli sağlık sebepleri nedeniyle cinsel birleşme yasaklanabilir. Bu durumda eşler aylarca cinsellik yaşayamaz duruma gelir. Herhangi bir engel teşkil etmeyen durumlarda da çiftler psikolojik olarak ebeveynliğe hazırlık durumunda oldukları için cinsel hayat seyrekleşebilir.

Ve sonunda bebeğe kavuşulur! Dünyanın en güzel duygusu, anne baba olmanın verdiği mutlulukla gözünüz başka şey görmez. Fakat kapıda en az 40 gün süren lohusalık dönemi vardır. Hormonlar bir anda değişir; sürekli ağlayan, beslenmesi ve bakımı derken tüm vaktinizi alan bir canlıyla baş başa kalırsınız. Üstelik alınan kiloların verilmesi de kolay değildir. Annenin değişen bedeni, sürekli bebekle birlikte olmak zorunda olması, lohusalık döneminin bitmesi derken cinsellik yaşamaya vakit bulmak bile zorlaşır.

Hamilelik Cinsellikten Uzaklaştırır mı?

Araştırmalara göre bir erkeğin eşini aldatmasının en yüksek olduğu dönem, eşinin hamilelik ve lohusalık dönemidir. Erkekler bebek doğduğu an baba olurken kadınlar bebeği karnında hissettiği an anne olur. Tüm hamileliğinde cinselliği arka plana atmaya daha çok meyillidir, doğumdan sonra da hem kendini çekici görmemesi hem de bebeğin tüm sorumluluğunu üstlenmesi gibi sebeplerden dolayı cinsellik düşünmeyebilir. Zaten bebek öncesi de seksten cok keyif almayan kadın, bebekten sonra iyice uzaklaşabilir.

Tüm bu yaşananlar sebebiyle çiftler arası bozulabilir, aldatmalar boşanmalar yaşanabilir. En başa dönecek olursak burada en önemli nokta kadının kendi vücudunu tanıması, eşini ona göre yönlendirmesi gerekir. Çiftler arasında cinsellik konuşmak tabu olmamalı, karşılıklı keyif almanın yolları bulunmalı, iki tarafın da mutlu olması gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu