Kadın Dünyası

Seks Hayatını Bitiren Faktörler

Seks Hayatını Bitiren Faktörler

Kadınların ve erkeklerin Seks hayatınızı engelleyebilecek olası sağlık sorunlarına ve Seks Hayatını Bitiren Faktörlere değiniyoruz. Sırt ağrısı sizi sevişme arzunuzu büyük ölçüde azaltır ama buna bir çözüm var. Sırtınızın ağrımadığı birçok pozisyon deneyebilirsiniz. Sizin için en iyi pozisyonları ancak deneme-yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz. Uyku eksikliği seks isteğini köreltir, düzenli uykunuzu almadan kaliteli bir seks yaşamı olamaz. O nedenle geceleri TV ve bilgisayara çok zaman ayırmayın, uyku ve seks için de zaman ayırın. Kadınların 45-55 yaşları arasında yaşadıkları ve üreme yeteneklerini kaybettikleri, hormon değişimleri yaşadıkları dönem olan menopoz döneminde seks hayatı da olumsuz etkilenir. Kadınlar bu dönemde seks yapmak istemezler.

Bunun bir kaç sebebi var, mesela düşük östrojen seviyeleri vajinal kuruluğa yol açabilir, bu nedenle bol miktarda kayganlaştırıcı kullanarak bu sorunu halledebilirsiniz. Yine pelvik egzersizler yaparak, mesela idrarı tutar gibi davranarak yatmadan önce kaslarınızı sıkıp gevşetebilirsiniz. Seksi etkileyeen bir diğer unsur da strestir. Stres testosteron seviyenizi azaltır, cinsel isteği yok eder. Sağlıklı, dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz, ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olacaktır ve meditasyon veya yoga gibi bir rahatlama tekniklerini kolayca ve ücretsiz deneyebilirsiniz. Bir diğer faktör, artrittir. Artrit özellikle kalçalarınızı veya sırtınızı etkiliyorsa yine cinsel yaşamınız körelmeye başlar. Kendinize masaj yaptırın. Seks körelten faktörlerden biri de astım ataklarıdır. Astım, cinsel yaşamınızı olumsuz etkileyebilecek solunum güçlüklerine, öksürüğe ve hırıltılara neden olur.

Yine baş ağrıları da aynı etkiyi yaparlar. Yapılan araştırmalar, seksin baş ağrılarını giderdiği yönündedir. Ama yine de insanlar baş ağrısı yaşarken cinsel birlikteliğe yanaşmazlar. Bir diğer neden egzamadır.  Cilt rahatsızlığı, cinsel ilişki sırasında vücudunuz hakkında rahatsızlık verici olabilir. Fazla kilolu olmak hem kadını hem de erkeği cinsel birleşmeden soğutur. Her ikisi de kilolu ise iki balonu birleştirmek kadar zor bir durum ortaya çıkar. O nedenle, kaliteli bir cinsel yaşam için fazla kiloları verin. Depresyon, her şeye olduğu gibi seks yaşamına da zarar verir. Doğrusu depresyonun yararlı olabileceği hiç bir şey olmamasına karşın insanların çoğu tedavi görmeyi bile kabul etmezler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu