Sağlık Haberleri

Burnumdaki Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulabilirim?

Cilt estetiği, pek çok kişinin en çok önem verdiği konuların başında gelir. Özellikle cilt üzerinde oluşan siyah noktalar, sivilceler ve akneler, son derece rahatsız edici olabiliyor. Bu nedenle kişilerin yaşı kaç olursa olsun sürekli olarak ciltte ve başta burun bölgesinde meydana gelen siyah noktaları cilde zarar vermeden temizlemelidir.

Siyah noktalar en çok burun bölgesinde ve çene kısmında meydana gelir. Bu gibi durumlarda eğer siyah noktalarla sık karşılaşıyorsanız, başta kalitesiz kozmetik ürünleri kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü kalitesiz ve çok fazla kimyasal içeren makyaj malzemeleri ve bazı kapatıcılar, cilt gözeneklerine dolup, siyah nokta oluşumuna neden olabiliyor. Öte yandan kişilerin tükettiği besinler de siyah noktaları doğrudan etkileyen durumlardan biridir. bu nedenle hazır gıdalardan ve çok fazla yağlı yiyeceklerden de uzak durmanız tavsiye edilir.

Burun Bölgesinde Oluşan Siyah Noktalar İçin Doğal Bakım

Evde doğal ürünlerle yapacağınız cilt bakımları sayesinde artık siyah noktalarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz. Sizlere vereceğimiz kür ve peeling tarifleri ile artık daha pürüzsüz ve ipeksi bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

Siyah noktalar için doğal peeling önerisi

Eğer bir türlü geçmeyen siyah noktalarınız varsa sizlere vereceğimiz peeling tarifini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

  • 1 tatlı kaşığı karbonat,
  • Mercimek tanesi kadar diş macunu,
  • 1 çay kaşığı sıvı sabun,

Tüm malzemeleri tek bir kapta karıştırıp, burun bölgesine uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra yumuşak hareketlerle ve cilde zarar vermeyecek şekilde peeling  yapmanız önerilir. Akabinde ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Evde doğal burun bandı yapımı

Burun bölgesinde yaşanan siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer yöntemi ise evde kendiniz hazırlayabileceğiniz burun bandıdır. Yapmanız gerekenler ise;

  • İlk olarak bir yumurtanın akını bir kaba ayırmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra bir makyaj fırçası yardımı ile burun bölgesine yumurta akını sürün,
  • Üzerine bir havlu kağıt kapatıp, üzerine bir kat daha yumurta akı sürün,
  • Yumurta akı burun üstünde kuruduğunda kağıt havluyu burnunuzun üzerinden çekebilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Kesin Çözüm

Eğer sizi çok fazla rahatsız eden siyah noktalarınız varsa cildinizi her gün doğal gül suyu ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca kahve telvesi ile de burun üzerinde yer alan siyah noktalar için peeling yapabilirsiniz. Bu sayede daha temiz ve daha pürüzsüz bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu