Sağlık Haberleri

Hurma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Dünya çapında, beklenmedik bir şekilde insanların yaşam biçimini değiştiren Covid-19, elbette bizim günlük rutinimizde de olumsuz etki yarattı. Yaşlısından gencine, herkes için alışılagelmişin dışında bir süreç oluşturan Covid-19 nedeniyle sosyal yaşantı neredeyse sıfıra indirgendi. Hareket alanımızın büyük ölçüde kısıtlanmasına yol açan bu virus, herkesin evde geçirdiği vaktin artmasına neden oldu. Yoğun tempoya sahip hayatlar bir anda durgunlaştı ve vücutlarımız sağlıksız bir boyutta hareketsizliğe maruz kaldı. Buna bağlı olarak pek çok sıkıntı da beraberinde geldi. Sıkıntıların en başında ise istenmeyen kilo artışları yer almaktadır. Herkesin hayatının en az bir bölümünde baş etmek zorunda kaldığı istenmeyen kilo problemi, son günlerde daha da arttı. Bilindiği üzere istenmeyen kilolardan kurtulmak için çok çeşitli yöntemler mevcut. Çeşitli spor programları, yaşam koçları eşliğinde düzenlenen programlar, kısa veya uzun süreli diyet programları bu yöntemlerden bazılarıdır. Kısa sürede başarılı sonuçlar veren Hurma Diyeti, kilo vermek için en çok tercih edinlen yöntemlerden biridir.

Hurma içerdiği yüksek lif oranı sayesinde uzun süreli tokluk hissi yaratmaktadır. Ayrıca çok düşük kaloriye sahip olduğu için diyet listelerinde özellikle ara öğünlerin vazgeçilmezidir. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde ve kan şekerinin dengelenmesinde de etkin bir role sahiptir. Faydaları saymakla bitmeyecek olan bu besin, kısa sürede tamamlanan bir diyet program eşliğinde sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için size yardımcı olacaktır.

Hurma Diyeti Nedir?

Hurma Diyeti, 7 gün boyunca uygulanan özel bir diyettir. Bir kase yağsız yoğurtla birlikte uygulandığı için Hurma-Yoğurt Diyeti olarak da bilinmektedir. Bu diyet listesinde sadece hurma ve yogurt yer aldığı için uygulaması göründüğü kadar kolay değildir, ancak programa bağlı kaldığınız takdirde başarılı sonuçlar almanız garanti edilmiştir. Hızlı, aynı zamanda da sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlere uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hurma ve yoğurdun sindirim düzenleyici etkilerinin birleşimi sayesinde özellikle karın bölgesinde yer alan yağ yakımını hızlandırdığı görülmüştür. Bu diyet sonucunda kaybedilen kilo miktarı metabolizma hızına göre değişiklik gösterse de, yapılan araştırmalara göre program bitiminde ortalama 5-7 kilo verilmektedir.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Daha önce belirtildiği gibi Hurma Diyeti 7 günlük süresi olan bir diyettir. Her gün üç öğün olacak şekilde ayarlanmıştır. Bir öğünde; bir kase yağsız yoğurtla birlikte 7 adet hurma tüketilmelidir. Diyetin bir günlük listesi aşağıdaki gibidir:

 1. Gün
  1. Öğün: 1 kase yağsız yogurt, 7 adet hurma
  2. Öğün: 1 kase yağsız yogurt, 7 adet hurma
  3. Öğün: 1 kase yağsız yogurt, 7 adet hurma

Diğer altı gün için de süreç bu besinlerle devam ettirilmelidir.

Hurma Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Diyet boyunca hurma ve yağsız yogurt dışında başka hiçbir besin tüketilememelidir.
 • Diyet listesinde yer almamasına ragmen şekersiz çay, şekersiz ve kremasız kahve tüketimine izin verilmektedir. Bunun yanı sıra toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bitki çaylarının içilmesi de tavsiye edilmektedir.
 • Görüldüğü üzere Hurma Diyeti iki besine dayalı bir diyet olduğu için oldukça katıdır. Sağlık problemi yaşayan, tansiyon veya şeker hastası olan kişiler diyeti uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.
 • Diyet boyunca tek tip öğünler olacağı için bir hafta boyunca vücut ihtiyacı olan besin değerlerinden bir miktar mahrum kalmış olacaktır. Bu mahrumiyet sağlıklı kişiler için sorun yaratmamaktadır. Ancak hamile ve emziren kadınlar için kesinlikle uygun değildir.
 • Katı bir diyet olduğu için zaman uygulamakta zorluk çekildiği ve yarıda bırakıldığı görülmektedir. Diyetinizde olumlu sonuçlar elde edebilmek için kararlı olup programa uymanız tavsiye edilir.
 • Kısa sürede kilo kaybı yaşanacağı için, diyet sonrasında da yediklerinize dikkat etmeniz verdiğiniz kiloları yeniden almanızı engellemek için yeterli olacaktır.

Hurma Diyeti Yaparken Kilo Vermeyi Kolaylaştıran İpuçları

 • Her diyette olduğu gibi Hurma Diyeti’nde de bol su tüketimi oldukça önemlidir. Günde 2,5-3 litre su tüketimi tavsiye edilmektedir.
 • Yağ yakımını hızlandırıcı ve vücuttaki toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı etkisi nedeniyle, diyet boyunca yeşil çay tüketebilirsiniz.
 • Günde 40-60 dk boyunca yapacağınız yürüyüş veya hafif egzersizler, metabolizmanızın hızlanmasını sağlar ve daha hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.
 • Öğünlerinizde kullanacağınız hurmalarda bir bıçak yardımıyla ufak kesikler oluşturup bir gece öncesinden suda bekletmeniz tavsiye edilir. Bu sayede hurmaların doyurucu etkisi artacaktır.

Hurma Diyeti’nin Faydaları

 • İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde tokluk hissi yaratan hurma, aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirime yardımcı olur.
 • Hurmada yer alan B2 vitamini sayesinde karbonhidratlar, vücutta yağ olarak depolanmadan hızlı bir şekilde enerjiye dönüştürülür.
 • Antioksidan yönünden de oldukça zengin olan bu besin; kanser, kolesterol ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların tedavilerinde yardımcı besin olarak kullanılır.
 • Hem hurma hem de yogurt içeriğinde yoğun kalsiyum yer aldığı için kemik yapısını güçlendirici bir etkiye sahiptir.
 • Yoğurt; içerdiği probiyotikler sayesinde sindirimi düzenler ve vücutta enfeksiyon oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
 • Yoğurdun metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde yağ yakımını artırıp sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu