Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebeklerde Beslenme

Yeni doğan bebekler ilk doğdukları andan itibaren sık sık beslenmek, emmek istemektedirler. Özellikle doğumdan 1 haftaya kadar   30 dakika- 1 saat olacak şekilde emzirilmesi kısa veya uzun vadede birçok hastalığında önüne geçecektir. Daha sonraları bebek ne zaman beslenme ihtiyacı duyarsa o zaman bu ihtiyacın giderilmesi gerekmektedir. Yeni doğan bebekler bu isteklerini ağlayarak, emme sesi çıkartarak veya parmaklarını ağzına götürerek belli ederler

Bebeğinizi her memeden 10-15 dakika sürecek şekilde emzirmeniz tavsiye edilir. Bazı yeni doğan bebekler ise 2 3 saatlik uykudan sonra uyandırılıp emzirilmeli ve karnının doyduğundan emin olunması gereklidir. Bebeğiniz sık sık uyandırıp emzirmeye çalışmanıza rağmen emmiyor ise doktorunuza danışmanız daha uygun olacaktır. İlk haftalarda bebeklerin anne sütü ile beslenme sıklığı bebek için hayati bir önem taşımaktadır.

Bebeğiniz bu emzirme sıklığından ve düzeyinden tatmin olmuş, günde 5-6 kez altını değiştirmek zorunda kalıyorsanız iyi uyuyor ve düzenli olarak kilosunda artış gözlemleniyorsa bebeğiniz düzgün besleniyor demektir.

Bebeğinizin düzgün beslenip beslenmediğini anlamanın bir diğer yolu da annenin göğsünde emzirmeden önce ve sonra süt miktarının azlığı ve çokluğunu kontrol etmektir. Eğer bebeğinizin beslenme sorunu olduğunu düşünüyorsanız geç kalmadan bir uzmana danışın.

Yeni doğan bebekler emzirilirken çoğu zaman hava yutmaktadır. Bu yüzden oluşan bu gazın her beslenmeden sonra çıkarılması gerekmektedir. Oluşan gaz çıkartılmazsa bebek huzursuz davranarak emme refleksini de göstermeyecektir.

Bebeğinizin gazını çıkartmak için uygulayacağınız yöntemler:

  • Bebeği omzunuzun üstüne başı dik olacak şekilde yatırdıktan sonra sırtını hafifçe ovalayın ve bunu yaparken başını ve sırtını destekleyin.
  • Bebeği kucağınıza aldıktan sonra bir elinizle bebeğin göğsünü ve çenesini elinizin içiyle desteklerken (boynundan tutmamaya özen gösterin) diğer elinizle sırtına çok hafif bir şekilde vurun.
  • Bebeğinizi yüz üstü kucağınıza yatırın. Daha sonra başını göğsünden yüksek olacak şekilde destekleyin. Diğer elinizle de sırtını masaj yapar şekilde ovun.

Bu uygulamalardan sonra bebeğiniz 2-3 dakika geçmesine rağmen geğirmiyorsa, bebeğinizin pozisyonu değiştirin ve her beslenmeden önce yukarıdaki uygulamaları deneyin. Beslenmeden sonra bebeğin kusmaması için de 10-15 dakika dik pozisyonda tutabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu