Çocukların Dünyası

Ergenlik Dönemi Ne Zaman Başlar? Ne Zaman Biter?

Ergenlik çocukluktan yetişkinliğe geçiş olarak adlandırılan sağlıklı bir süreçtir. Bu süreç sonucunda cinsiyete özgü özellikler kazanılır ve kişi vücudunu tanır. Ergenliğe başlama yaşı kemik yaşı ile ilgilidir. Ergenlik kız çocuklarında 10 ile 11 yaşları arasında erkek çocuklarında ise 11 ile 12 yaşları arasında başlar. Ergenliğin evreleri bulunur. Ergenlik kız çocuklarında ortalama 13 yaşlarındayken biterken erkek çocuklarında ise ortalama 15 yaşlarındayken biter. Ergenliğin başlangıcı ve bitişi ırk, cinsiyet, beslenme, kilo ve psikolojik duruma bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Ergenlik Belirtileri

Kız çocuklarında ve erkek çocuklarında ergenlik belirtileri farklı seyretmektedir. Kız çocuklarında göğüs bölgesinde büyüme görülür. Genital bölgede ve koltuk altında tüylenme gibi belirtiler de bulunur. En son olarak ergenliğin bitişine tekabül eden adet döngüsü gelir. Adet döngüsü kız çocuklarında ergenliğin bitişi olarak adlandırılabilir. Erkek çocuklarında ise yumurtalık hacminde artış gözlemlenir. Kız çocuklarında görüldüğü gibi genital bölgelerinde ve koltuk altında tüylenme erkek çocuklarında da görülmektedir. Bunun yanı sıra penis boyunda büyüme ve ses kalınlaşması da görülen belirtiler arasındadır.

Erken Ergenlik Nedir? Neden Olur?

Erken ergenlik, ergenlik belirtilerinin kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce başlamasına verilen addır.  Çocukta olan ve ailede bulunan genetik bozukluklar, çocuğun kilolarının fazla olması, anne baba ayrılığı ya da evlat edinilme gibi stres yapan ve fizyolojik olan pek çok etken erken ergenliği tetikleyebilir.

Erken Ergenliğin Tedavisi Nedir?

Erken ergenlik için ergenlik hormonlarını durduran ilaç ve aşılar bulunmaktadır. Aşılar 28 günlüktür ve kalçadan ya da bacaktan vurulmaktadır. Bu tip ilaç ve aşılar erken ergenlik tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Kız çocuklarında bu ilaçlar 11 yaşına gelinceye kadar, erkek çocuklarında ise 12 yaşına gelinceye kadar kullanılır. Kontrollü bir tedavi yöntemi izlenir ve çocuk yaşıtlarıyla aynı ergenlik seviyesine gelene kadar bu tedavi işlemi devam eder. Erken ergenlik tedavisi boyunca sağlıklı beslenmek ve mevsiminde meyve sebze yemek önemli bir unsurdur. Paketli ve sağlıklı olmayan gıdalardan uzak durulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu