Aile Olmak

İLK DEFA BEBEK SAHİBİ OLAN EBEVEYNLERE TAVSİYELER

 

Hamile kalma süreci, zigot embriyo ve fetüs dönemi derken nihayet doğumu gerçekleştirip bebeğinizle birlikte evin yolunu tuttunuz. Neler yapmanız gerek ne sıklıkla emzirmeniz nasıl tutmanız vs. konularında hiçbir fikriniz yok gibi hissediyorsanız bu gayet normal.

Peki bundan sonra sizleri neler bekliyor? Hem annenin hem de bebeğim sağlığı için nelere dikkat etmeniz, nelerden kaçınmanız gerekiyor hepsini bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Vereceğimiz tavsiyelerden sonra kendinizi biraz daha rahatlamış ve ne yaptığını bilen ebeveynler olarak bulacağımızdan hiç şüphemiz yok. Şimdi gelelim işin ipuçları ve detaylarına.

Doğumdan hemen sonra destek almak
Doğumdan hemen sonra yaşananlar ebeveynler için telaşlı ve çok yorucu olabilmektedir. Bu yüzden anne ve babanın destek alması çok önemlidir. Bu desteği daha bebeğinizle eve dönmeden hastanede bulunan uzmanlar tarafından almakla başlayabilirsiniz.

Birçok donanımlı hastanede beslenme uzmanı ve kadın doğum ve anne sağlığı uzmanları bulunmaktadır. Ayrıca direkt olarak uzman hemşirelerden de bebek ile alakalı merak edilenleri sorabilir, onların uzmanlıklarından; bebeği doğru bir şekilde tutma, gaz çıkarmasına yardımcı olma, altını değiştirme gibi konularda yardım alabilirsiniz.

Evde ise size bebeğinizle ilgili konularda yardımcı olması için bakıcı veya yeni doğan hemşiresi tutmak daha lohusa döneminde olan anne için oldukça önemli bir faktör olmaktadır.

Ayrıca uzman doktorunuzla da evde bakım ve hizmet konusunda sık sık yardım alarak evi bir sağlık kuruluşuna çevirmeniz ve böylece bebeğinize ve kendinize en iyi bakımı sağlamanız mümkün olacaktır.

Ve tabi ki size yakın anne eş dost akrabalarınızın desteği bu süreçte size en iyi gelecek şeylerden biri olacaktır. Her ne kadar bebek ve sizin ile alakalı temel şeylerde özellikle annelerinizle ayrı fikirlerde olsanız da onların deneyimleri ve tecrübelerini dinlemek sizin bu süreci en iyi şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Fakat unutmamanız gereken şey ise eğer evinizde kalabalık istemiyorsanız bunu belirtmekten asla çekinmeyin.

Zira misafir ağırlama durumunda olmadığınızı sizi seven insanlar anlayışla karşılayacak. İstediğiniz alanı sizlere vermeyi kabul edeceklerdir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu