Aile Olmak

Kısa Anne ve Babanın Çocukları

Babanın boyu kısaysa çocukta kısa olur mu? annenin boyu kısaysa çocukta kısa olur mu? veya hem baba hem annenin boyu kısa olursa çocukta kısa olur mu? gibi sorular son günlerde araştırılan ciddi konular arasına girdi. Ailelerin büyük merak ettiği soruların cevaplarını bu yazıda verelim.

Çocuğun boy ortalamasının nasıl olacağı ailesel yapıyla alakalıdır. Bazı durumlarda ise hormonlardan dolayı da kaynaklanabilir. Eğer anne ve baba kısa boyluysa genelde çocukları da kısa boylu oluyor. Fakat bu her aile için geçerli değil. Bazı durumlarda farklı nedenler ortaya çıkabiliyor. O nedenle uzmanlar bu konuda çocuğun doktora gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Annenin veya babanın kısa olması çocuk içinde beklentilerin kısa olacağı düşüncesini ortaya çıkarıyor fakat bu durum yanlış. Bazı çocukların büyüme ve gelişim süreçleri farklı olabiliyor. Uzmanlar bu konuda bir grafik çıkartıyor ve çocuk 3-97 persentive arasındaysa normal, 3’ün altına iniyorsa boy kısalığı deniyor. Bu tip durumlar ailenin hormon eksikliğinden kaynaklanıyor. Boyun kısa ve uzun olması yanı sıra büyüme hızı da önemli. Çocukta boy 1-2 yıl uzamıyorsa gelişimde sıkıntılar var demektir. Bu nedenle uzama hızı duran çocuklar kontrol altına alınmalıdır. Boy uzaması için birtakım takviyeler kullanarak büyüme gerçekleştirilebilir. Balık yağları ve vitaminlerle destek alınabilir. Bu tarz kullanımlar 3-6 ayda sonuç verebiliyor. Balık yağları ve vitaminler çocukta kemik gelişimini ve büyüme hormonunu geliştirecek ve yarar sağlayacaktır. Tabi herkes de bu işe yarayacak değil. Eğer 6 ay içinde sonuç alınamıyorsa balık yağı kullanımı kesilmeli ve devam edilmemelidir.

Boy uzamasında yağlar ve vitaminlerle sonuç alınamıyorsa son çare olarak kemikler kapanmadan tedavi alınmalıdır. 14 ile 16 yaş arasında çocukların kemikleri kapanır o nedenle erken tedavi önemlidir. Kemikler kapanmadan yapılacak birtakım uygulamalar ile çocuğun boy uzaması normale getirilebilir ve boy kısalması en düşük seviyede kalır. Kızlar adet gördükten 2-3 yıl, erkekler ise 15-16 yaşında sonra büyüme hızları düşeceği için erken sürede hormonal eksiklikler ve kemik tedavisi yapılmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu