Çocukların Dünyası

Kardeşler Arasında Kıskançlık

Kardeşler Arasında Kıskançlıkla Baş Etme Yöntemleri! Kesin Çözüm

Kardeşler her ne kadar kavga edip birbirlerine girseler de her zaman en yakın iki arkadaş olmuşlardır. Fakat bazı durumlarda kardeşler arasında kavganın ve kıskançlığın boyutunun normalin üstünde olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle 2 çocuklu ailelerde yaşanan bu durum genelde büyük kardeşin küçük olanı kıskanmasıyla gerçekleşir.

Travmalar, anne ve babanın küçüğü çok sevip büyüğü ilgisiz bırakması, çevre faktörü ve daha pek çok unsur iki kardeş arasındaki kıskançlığı alevlenebilir. Çoğu zaman kıskançlıklar büyük tarafından yaşansa da bazı durumlarda küçük kardeş büyük olanı kıskanıyor olabilir. Bu durumda ebeveynler olaya el atmalı ve kıskançlıkla baş etmenin yöntemlerini uygulamalıdır.

Kardeşler Arasındaki Kıskançlığın Sebepleri ve Çözümleri Nelerdir?

Kardeşler arasındaki kıskançlığın temel sebebi ebeveynlerinin her iki kardeşi de farklı oranda sevmesi veya öyleymiş gibi hissettirmesidir. Daha az seviliyor gibi hisseden çocuk kendini ebeveynlerine kanıtlama amacına girerek sürekli göz önünde durur. Bu durumda anne ve babanın her iki çocuğu da eşit oranda sevmesi ve bunu onlara hissettirmesi sorunu çözer.

Kıskançlığın diğer bir nedeni ise büyük kardeşlere aynı imkânların tanınmamasıdır. Örneğin küçük olan sürekli bakkala gider ve bundan şikâyetçidir aynı zamanda büyük olana normalden daha fazla sorumluluk biner ve o da bundan şikâyetçi olur. Yaş farkı bu gibi sorunları doğuracağından dolayı anne ve babanın çocuklarını karşılarına alarak durumun neden bu şekilde olduğunu anlatmaları gerekir. Konuşmak çocuklar arasındaki kıskançlığa kesin çözüm sağlayacaktır.

Kıskançlık Durumu Göz Ardı Edilirse Çocuğun Psikolojisi Ne Yönde Etkilenir?

Kıskançlık aslında mutluluk, korku, sevinç gibi oldukça olağan bir duygudur. Bu duygunun az miktarlarda yaşanması aslında sağlıklı bir durumdur fakat abartıldığı ve göz ardı edildiğinde büyük sorunlara neden olabilir. Ebeveynler tarafından çocuklar arasındaki kıskançlığa müdahale edilmeyip geçiştirildiğinde bu durum ömür boyu devam edebilir. Samimi bağ kurmaya engel olan kıskançlık iki kardeşi günün sonunda birbirine düşman eder. Bu yüzden anne ve babanın çocuklarıyla yakından ilgilenmesi ve kıskançlığa engel olması dikkat edilmesi gereken konulardandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu